Promowane

Dlaczego powinno się segregować odpady?

rekultywacja terenów - łąka

Segregacja odpadów jest ważna nie tylko z powodu oszczędności, które wynikają z niższych opłat za wywóz śmieci, wyrzucanych do odrębnych pojemników. Dzięki segregacji, wiele odpadów trafia do recyclingu. Przetwarzanie śmieci chroni planetę przed zanieczyszczeniem oraz zmniejsza ilość szkodliwych substancji, które trafiają do środowiska naturalnego.

Ubranie z butelek i książki z makulatury

Coraz więcej Polaków rozumie, jakie znaczenie ma recycling. Produkty z recyclingu są sprzedawane niemalże w każdym sklepie – z powtórnie wykorzystanych surowców wykonuje się papier do instrukcji w urządzeniach elektronicznych, opakowania kremów do twarzy, polarowe bluzy, plecaki, a także szklane pojemniki. Przykładowo, przetwarzanie odpadów PET umożliwia wykonanie ubrań funkcyjnych – z 35 plastikowych butelek można wyprodukować materiał do uszycia jednej bluzy do biegania. Dzięki segregowaniu odpadów wytwarza się mniej śmieci, gdyż większość opakowań, puszek bądź butelek wyrzucanych przez gospodarstwa domowe jest użytkowanych ponownie przez wiele lat.

Segregowanie śmieci sprawia, że do środowiska naturalnego trafia znacznie mniej odpadków. Obecnie w morzach i oceanach, a także w lasach zalegają tony śmieci, które mogłyby zostać wykorzystane do wykonania produktów z recyclingu. Usunięcie odpadów niszczących środowisko naturalne jest trudne, jednak możliwe jest powstrzymywanie dalszego zanieczyszczania terenów zielonych, mórz, oceanów, a także wielu innych miejsc.

Rewitalizacja terenów ratunkiem dla środowiska

Jeżeli las lub jezioro są zanieczyszczone różnego rodzaju odpadami, niezbędne jest przeprowadzenie rewitalizacji terenu. Jest to proces, który wymaga zatrudnienia specjalistycznej firmy, która może odebrać śmieci oraz zająć się ich zagospodarowaniem. Rewitalizacja terenów obejmuje również usuwanie odpadów niebezpiecznych, które mogą doprowadzić do skażenia gleby lub wody. Niebezpieczne śmieci takie jak substancje chemiczne, azbest lub wełna mineralna są utylizowane w przeznaczonych do tego celu miejscach, dzięki czemu środowisko naturalne jest chronione przed niebezpiecznymi i rakotwórczymi związkami.

Dzięki rewitalizacji terenów, możliwe jest oczyszczenie ze wszystkich odpadów dzikich wysypisk śmieci, a także odnowienie zniszczonych obszarów, które mają być przeznaczone jako miejsca rekreacji i wypoczynku. Rewitalizacja jest przeprowadzana kompleksowo, dlatego odpady są nie tylko odbierane, ale i utylizowane zgodnie z prawem. Ponadto przygotowywane są wszelkie dokumenty i zezwolenia, dzięki którym gmina, miasto lub inny organ legalnie przeprowadzają rekultywację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *