Aktualności

Dźwiękowy system ostrzegawczy

dźwiękowy system ostrzegawczy

W dużych obiektach jednym z ważniejszych elementów jest wprowadzenie systemu, dzięki któremu w przypadku jakiegoś niebezpieczeństwa informacja o zagrożeniu zostanie przekazana wszystkim osobom znajdującym się wewnątrz. Do takich obiektów należą miejsca skupiające duże ilości ludzi, między innymi: dworce, kina, teatry, galerie handlowe czy hale widowiskowe itp. Najlepszym sposobem na to jest przekazanie ostrzegawczych komunikatów, które zostaną automatycznie skierowane do odbiorców. Z takim wyzwaniem doskonale poradzi sobie dźwiękowy system ostrzegawczy.

Czym jest DSO?

Dźwiękowy system ostrzegawczy to urządzenie, które poprzez sygnał z systemu pożarowej sygnalizacji automatycznie rozpoczyna rozgłaszanie komunikatów głosowych oraz ostrzegawczych sygnałów. Dzieje się to bez udziału człowieka. Komunikaty kierowane są do osób aktualnie znajdujących się w danym obiekcie. Przede wszystkim ważne jest, by opisywany system mógł bezproblemowo przekazać komunikaty i sygnały o zagrażającym niebezpieczeństwie do strefy zagrożonej. Powinno zadziać się to w sposób automatyczny lub ewentualne wskutek sterowania przez osobę uprawnioną.

Elementami podstawowymi instalacji rozgłaszania alarmowego są mikrofony, głośniki strefowe i wzmacniacze, urządzenia centralne i układy awaryjnego zasilania.
System DSO powinien pozwalać na nadawanie informacji bieżących przez mikrofony, wyłączanie i włączanie poszczególnych stref nagłaśniania oraz możliwość rozpoczęcia oraz zatrzymania, a także wybór wcześniej nagranych wiadomości alarmowych.

Gdzie powinien zostać zastosowany system DSO?

1) w budynkach handlowych bądź wystawowych
2) w halach sportowych i widowiskowych przeznaczonych dla ponad 1500 osób
3) w teatrach i kinach o liczbie miejsc powyżej 600
4) w sanatoriach i w szpitalach, gdzie znajduje się powyżej 200 łóżek
5) w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego
7) w stacjach kolei podziemnych (metro)
8) w portach i na dworcach, gdzie może przebywać powyżej 500 osób

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *