Promowane

Miodobranie dla początkujących – jak przeprowadzić krok po kroku

miodobranie - krok po kroku

Zbiór miodu to niezwykle emocjonujące zajęcie, zwłaszcza dla pszczelarza, który wykonuje go po raz pierwszy. Jeśli i ty należysz do grupy początkujących bartników, to z pewnością zastanawiasz się, kiedy należy przeprowadzić miodobranie, w jaki sposób oraz jak się do niego przygotować. Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zbioru miodu znajdziesz w artykule.

Kiedy przeprowadzić miodobranie?

Pierwsze miodobranie zwykle rozpoczyna się końcem maja lub początkiem czerwca. Dużo jednak zależy od warunków atmosferycznych. Istotne jest, by dopasować czas zbioru do zakończenia pożytków. Dzięki temu można uzyskać jak najczystszy miód.

Najlepsze warunki do zbioru miodu panują w czasie bezwietrznej pogody, gdy jest ciepło i nie ma zagrożenia ulewą czy ryzyka gwałtownego pogorszenia warunków atmosferycznych. Potrzebne urządzenia i narzędzia najlepiej przygotować wcześniej, a samo miodobranie rozpocząć o poranku, kiedy robotnice-zbieraczki wylatują z ula na poszukiwanie pożytków. Taka pora zmniejsza również ryzyko rabunku przez pszczoły z innych rodzin.

miodobranie - kiedy rozpocząć

Jak przygotować się do miodobrania?

Najważniejsze urządzenie, które trzeba przygotować to miodarka. Przed przystąpieniem do prac, trzeba ją oczyścić i zdezynfekować. To bardzo ważne, ponieważ nawet niewielkie zanieczyszczenia są w stanie zepsuć miód. Miodarka powinna stać w pobliżu pasieki, a wnętrze pomieszczenia, w którym będą prowadzone prace, powinno być zabezpieczone przed nalotem pszczół oraz innych owadów.

Aby uchronić się przed bolesnymi użądleniami podczas zbierania miodu, najlepiej założyć profesjonalną odzież pszczelarską. Bardziej doświadczeni pszczelarze zakładają tylko kapelusz i rękawice, ale bezpieczniej jest ochronić całe ciało za pomocą kombinezonu.

Co jeszcze okaże się przydatne w czasie miodobrania? Oczywiście podkurzacz z paliwem, którym uspokoimy pszczoły, dłuto pasieczne do przeglądania plastrów oraz transportówka do przenoszenia ramek.

miodobranie - co przygotować

Jak upewnić się, że miód jest gotowy do zbioru?

Dojrzewanie miodu jest długim procesem. Przed jego zakończeniem nie można rozpocząć miodobrania. Jeśli nie wiesz, jak poznać dojrzały miód, ponieważ nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, to poniżej zamieszczamy kilka podpowiedzi.

Przede wszystkim ramki muszą zawierać miód i być zasklepione. A zasklep to po prostu cienka warstwa wosku oznaczająca, że miód w odpowiednim stopniu odparował i jest gotowy do zbioru. Jeśli poszycie plastra jest niewidoczne, a pomimo to odwirujesz miód, istnieje ryzyko, że może on ulec fermentacji.

Kolejny sposób na sprawdzenie, czy miód jest dojrzały, to wykonanie testu na obecność świeżego nakropu. Jeśli podczas potrząsania ramki z plastrów wypływa nakrop, to oznacza, że miód nie jest jeszcze dojrzały.

miodobranie - dojrzały miód

Podczas miodobrania trzeba tylko pamiętać, że pszczołom nie można zabierać całego miodu, a pozostawić 3-4 litry, by nie umarły z głodu.

Miodobranie w kilku krokach

Aby miodobranie przebiegało sprawnie, wszystkie narzędzia i potrzebny sprzęt miej od razu ze sobą. W pierwszej kolejności otwórz nadstawkę i zacznij lekko odymiać owady (nie można jednak przesadzać, niektórzy bartnicy uważają, że lepiej zrezygnować z tej czynności w ogóle).

Po zdjęciu nadstawki połóż ją na równej powierzchni i nakryj mokrym materiałem. Do wylotka przystaw pomost, opierając go o deskę wylotową. Następnie przystąp do wyjmowania plastrów i zmiatanie z nich pszczół. Wyjmij tylko ramki zasklepione, z dojrzałym miodem. Plastry gniazdowe powinny być poszyte do 2/3 wysokości, a nadstawkowe minimum do połowy. W innych przypadkach plastry powinny pozostać w ulu.

Jeszcze inny sposób, nieco ułatwiający pracę, to zastosowanie przegonki do ula. W tym przypadku, zanim rozpoczniesz wyjmowanie plastrów, załóż przegonki pod korpusy z dojrzałym miodem, a następnie poczekaj, aż pszczoły przejdą niżej, byś mógł na spokojnie oddać się pracom bartniczym.

Po wyjęciu plastrów, włóż je do skrzynki nadstawkowej, a do pustej nadstawki ramki zapasowe, których liczba odpowiada liczbie wyjętych ramek. W przeciwnym razie pszczoły mogą przystąpić do budowy plastrów na dziko.

Co ważne, po odwirowaniu miodu mokre plastry można znów umieścić w ulu dopiero w godzinach przedwieczornych.

miodobranie - krok po kroku

Odsklepianie ramek i odwirowywanie miodu

Kiedy plastry z ula zostaną wyciągnięte, trzeba je przenieść do transportówki z plastrami do wyznaczonego pomieszczenia i od razu przystąpić do odwirowywania. Odsklepianie miodu jest prawdziwym wyzwaniem, gdy miód zaczyna gęstnieć. Plastry należy odsklepiać za pomocą noża zanurzonego w gorącej wodzie lub odsklepiacza widelcowego, używając specjalnego pojemnika. Nóż należy prowadzić po krawędziach beleczek ramkowych od góry do dołu, odchylając zasklep, by w końcu go oderwać. Na koniec należy wyrównać poziom plastra nożem.

Kiedy należy odwirować miód? Najlepiej od razu po odsklepieniu plastrów, ponieważ z nich wypływa miód. Wirowanie miodu trzeba rozpocząć powoli, by nie uszkodzić plastrów, druga strona natomiast może już być odwirowywana na większych obrotach miodarki. Potem trzeba wrócić do poprzedniej strony, aby odwirować pozostałą część miodu.

Po zakończeniu pracy możesz spuścić miód kranem, pod który podstawisz wcześniej przygotowane naczynia z sitem, które zatrzyma drobne zanieczyszczenia.

Ostatni etap pracy nad miodem to klarowanie. Do niego wykorzystasz odstojniki nierdzewne do miodu. Po upływie kilku dni drobne zanieczyszczenia wypływają na powierzchnię, tworząc pianę, którą należy zebrać od osobnego naczynia.

Po zakończeniu wirowania odnieś plastry do ula, oddając je rodzinom, od których je zabrałeś. Na koniec zabezpiecz miód, posprzątaj pomieszczenie oraz oczyść miodarkę i pozostałe narzędzia, które będą służyć następnym razem.

Miodobranie dobrze zaplanowane

Pierwsze miodobranie to niezwykle ważna chwila w życiu każdego bartnika. Sam proces może wydawać się nieco skomplikowany, ale mając kompletny sprzęt, odzież i urządzenia można go przeprowadzić bardzo sprawnie. Odpowiednie przygotowanie pozwoli cieszyć się owocami pracy i podczas każdego, kolejnego zbioru uzyskiwać coraz lepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *