Promowane

Idea parkingu energetycznego – opłacalność, zasada działania

panele fotowoltaiczne - farma

Panele słoneczne od lat zyskują na popularności jako w pełni ekologiczne i odnawialne źródło energii elektrycznej. Oprócz dbania o środowisko naturalne, ogniwa fotowoltaiczne zapewniają również znaczne oszczędności w kosztach opłat za energię elektryczną, zaś ich długa żywotność, bezawaryjność oraz fakt, iż nie wymagają obsługi, dodatkowo zachęca do ich instalacji nie tylko na dachach budynków czy specjalnie wyznaczonych do tego działkach, ale również na dachach wiat parkingowych.

Parking energetyczny – w mieście i na własnej posesji

Rosnące zapotrzebowanie na miejsca parkingowe oraz kwestie ekologiczne i budżetowe sprawiają, że idea parkingu energetycznego zyskuje na popularności. Zadaszenie parkingów zapewnia samochodom cień i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zaś dach wiaty pozwala na montaż paneli słonecznych, które wytwarzając i gromadząc energię elektryczną w ciągu dnia dają możliwość nie tylko na zasilania parkowanych pojazdów, ale i np. oświetlenia parkingu. Jest to dobrze przemyślane i bardzo funkcjonalne rozwiązanie dedykowane zarówno podmiotom publicznym i firmom, jak również użytkownikom indywidualnym.

Parkingi energetyczne na świecie

Energooszczędne instalacje przemysłowe montowane na dachach parkingów coraz częściej stosowane są zarówno przez prywatne firmy, jak i instytucje publiczne. Przykładów wdrożenia tego rodzaju nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań na dużą skalę jest już całkiem sporo. Parkingi energetyczne powstały m.in. w Pensylwanii przy siedzibie marki Johnson & Johnson, w San Diego na Uniwersytecie Kalifornijskim, a także na lokalnym parkingu firmy Dell (parking pozwala również pracownikom firmy na bezpłatne ładowanie samochodów). Podobne inicjatywy można zaobserwować również w Europie. Francuski producent samochodów Renault panelami słonecznymi obudował sześć swoich przyzakładowych parkingów o łącznej powierzchni 40 ha.

panele fotowoltaiczne

Dofinansowanie rządowe i oszczędności energetyczne

Parking energetyczny może powstać z powodzeniem na prywatnej posesji, dzięki czemu jej właściciel będzie czerpał zalety z dwóch rozwiązań jednocześnie – jedno- lub dwustanowiskowej  wiaty samochodowej oraz źródła energii do zasilenia gospodarstwa domowego. Tego rodzaju segmenty oferowane są przez takie firmy, jak np. Suncurrent. Moc pojedynczej konstrukcji może mieścić się przedziale od 4 do 8 kW co sprawia, że kwalifikuje się ona do rządowego programu „Mój prąd”. Dofinansowanie, o które może starać się inwestor obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale nie może wynosić więcej niż 5 tys. zł dla jednego przedsięwzięcia. Takie wsparcie może otrzymać osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby i zawarła kompleksową umowę, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci prądu elektrycznego produkowanego przez mikroinstalację.

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, przedsiębiorców jak i instytucji publicznych. Pozyskiwana z tego rodzaju instalacji energia odnawialna pozwala nie tylko wprowadzić znaczne oszczędności, ale również zadbać o środowisko w bardzo szerokiej skali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *