Promowane

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

fotowoltaika - panele fotowoltaiczne na dachu domu

Fotowoltaika to termin, który staje się coraz to popularniejszy. Z dnia na dzień interesuje się nią więcej osób i cześć z nich postanawia zainstalować ją, w swoim domu czy biurze. Jak to jednak działa? Czy możemy skorzystać z jakichś dotacji?

Fotowoltaika – jak to działa?

Sama instalacja fotowoltaiczna oraz to, w jaki sposób działa jest dość proste. Produkowanie energii elektrycznej poprzez wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe, dzięki zjawisku, które nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Zjawiska jest oparte na podstawie powstawania siły elektromotorycznej w półprzewodniku. Mówiąc prościej, za pomocą półprzewodnika energia słoneczna zamienia się na prąd stały. Cały proces odbywa się w ogniwach fotowoltaicznych, a to właśnie z nich składają się panele słoneczne. Czy to wystarczy, aby korzystać z wytworzonego prądu? Nie, konieczny jest jeszcze inwerte, czyli falownik. To jego zadaniem jest zamienienie prądu stałego, jaki otrzymujemy z energii słonecznej na zmienny, czyli taki, jaki każdy z nas ma w swoich gniazdkach. Tak właściwie najprościej możemy to jak działa fotowoltaika.

Zalety sieciowych instalacji fotowoltaicznych

Systemy sieciowe fotowoltaiczne, czyli typu on-grid, to instalacje, które są sparowane z publiczną siecią elektryczną. Do podstawowych zalet takiego rozwiązania należą:

  • Przekazywanie jakichkolwiek nadwyżek produkowanej energii do sieci elektrycznej,
  • Bieżące wykorzystywanie energii, jaka jest produkowana przez panele fotowoltaiczne;

Energia, jaką uzyskujemy dzięki instalacji fotowoltaicznej, ma troszkę większe napięcie niż ta, którą pozyskujemy z sieci publicznej. To właśnie z tego powodu na samym starcie wykorzystuje się prąd z systemu fotowoltaicznego, a później ten, który możemy uzyskać z elektrowni. Co się dzieje z nadmiarem prądu? Za pomocą licznika dwukierunkowego jest on wysyłany do sieci publicznej. Warto tutaj zaznaczyć, że według ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, nie potrzebujemy do tego celu własnej działalności gospodarczej. Osoby, które są w tym samym czasie producentami energii, za sprawą swojej instalacji fotowoltaicznej, oraz odbiorcami nazywa się prosumentami. W sytuacji, gdy dane gospodarstwo wykorzystuje więcej prądu, niż produkuje, to jego niedobór uzyskuje z sieci elektrycznej. Instalacja on-grid w przeciwieństwie do off-grid nie wymaga zaimplementowania akumulatorów, dzięki czemu jej koszt jest znacznie niższy.

Zasada działania licznika dwukierunkowego

Bardzo istotnym elementem sieciowej instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy. Za co odpowiada? Za zliczanie energii elektrycznej, jaką prosument wysyła do sieci oraz tej, którą pobiera. W związku z tym możemy ten sprzęt nazwać pomiarowym, gdyż dokonuje pomiarów odnośnie do przepływu prądu w dwóch kierunkach. To właśnie na podstawie tych danych prosument będzie musiał rozliczyć się z danym zakładem energetycznym. Funkcjonalność sieci elektrycznej pozostaje bez zmian. Jedną różnicą, jaka zachodzi, jest ponadprogramowa mikroinstalacja odnośnie do produkcji prądu. Ilość faz, jaka jest zasilana, jest zależna od naszego inwertera.

Jak działa falownik?

Równie ważnym elementem, jaki wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej, jest falownik. Mówiąc inaczej, inwerter solarny, jest to sprzęt, który jest zarówno mózgiem, jak i sercem całego systemu. To właśnie on jest odpowiedzialny za zamianę prądu stałego, jaki uzyskujemy dzięki instalacji, na taki, jaki możemy pozyskiwać z sieci publicznej. Bez tego urządzenia cała instalacja nie miałaby sensu, gdyż produkowany prąd moglibyśmy wykorzystywać jedynie w firmie lub domu.

Czym jest dotacja „Mój prąd”?

Zadaniem programu „Mój prąd” jest zwiększenie ilości instalacji fotowoltaicznych w naszych, polskich gospodarstwach. Szacunkowe liczby, jakie podało ministerstwo środowiska i energii mówią, że łączna ilość domów, jakie skorzystają z dotacji, sięgnie prawie 200 tysięcy. 

Wielkość instalacji oraz jej cena – dotacja „Mój prąd”

Program jest bezpowrotną pomocą, dzięki której jej beneficjenci będą w stanie założyć w swoim domu instalacje fotowoltaiczne. Uważajmy, aby nie pomylić tego systemu z kolektorami słonecznymi, które są wykorzystywane do ogrzewania wody.

Według oficjalnych danych dostępnych w internecie z dotacji skorzystało już około 14 tysięcy osób. Średnia moc instalacji, jaka została wybrana przez tych beneficjentów, wynosi 5,5 kW. Koszt takiego systemu to średnio 25,6 tysięcy złotych, a średnio dotacja wyniosła 5 tysięcy złotych. Zatem blisko 20% ceny całej instalacji zostało pokryte przez dotację „Mój prąd”.

Jak dużą kwotę możemy otrzymać?

Dotacja, jaką jesteśmy w stanie uzyskać z programu „Mój prąd”, może pokryć aż 50% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej. Jednak każdy pojedynczy beneficjent nie może otrzymać większej sumy niż 5000 złotych. W rzeczywistości praktycznie każdy prosument uzyska dofinansowanie wynoszące właśnie 5000 złotych. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że większość instalacji to koszt przekraczający 10 tysięcy złotych. Jednak taka pomoc może umożliwić wielu osobom założenie paneli fotowoltaicznych, czym znacznie zmniejszymy ilość produkowanej energii przez zakłady energetyczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *