Promowane

Jaka jest najlepsza jesienna odmiana jabłoni?

Czerwone jabłka na gałęzi drzewa podświetlone w tle słońcem

Wśród owoców szeroko uprawianych w Polsce należą jabłonie. Ich owoce można jeść na surowo, a także w wersji przetworzonej. Są owocami eksportowymi, dobrze znoszą niekorzystne warunki oraz długo wytrzymują w chłodniach. Z tego słyną jabłka uprawiane w naszym kraju. Jedną z najlepszych roślin jest jabłoń lobo. Wydaje ona niezwykle dobre owoce, których popularność na rynku nie słabnie. Jest to drzewo jesiennej odmiany kanadyjskiej. W Polsce wprowadzono go do uprawy w latach 70. XX w. Co więcej, jabłoń lobo szeroko uprawiana jest w Stanach Zjednoczonych i na terenie Skandynawii.

Jabłoń lobo-cechy charakterystyczne

Jest to gatunek niezwykle odporny na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepiej, aby je zasadzać podkładkach karłowych i półkarłowych, wtedy zyskuje się pewność, że jabłoń Lobo będzie się odpowiednio szybko rozwijać. Charakteryzuje się drzewkami średniej wysokości o dużych, kulistych koronach oraz prostych i sztywnych gałęziach. Kwitnie w zależności od pogody, ale zazwyczaj przypada to na koniec kwietnia i początek maja. Wydaje owoce nawet już w 3 roku po jej posadzeniu, choć urodzajne plony zaczynają się od 4 i 5 roku. Od momentu pojawienia się pierwszych owoców, wydaje je już co roku w coraz większych ilościach. Po kilkunastu latach jabłonie Lobo robią się coraz bardziej wymagające i kapryśne, często obradzają nieregularnie. Jednego roku plony mogą być niespodziewanie duże, a drugiego bardzo małe. Są odmianą obcopylną, do obfitego owocowania wymagają obecności takich gatunków jak Gloster i Golden Delicious.

Słodki smak jesiennych owoców

Drzewka owocują najczęściej w połowie września, jest to typowo jesienna odmiana roślin. Jabłka zaraz po owocowaniu należy zerwać, ponieważ jabłoń Lobo cechuje się szybkim zrzutem owoców na ziemię. Owoce, tak jak cała roślina są odporne na niekorzystne warunki, a w chłodniach można je składować od września do lutego. Najlepszy smak osiągają w październiku i listopadzie. Jabłka z jabłoni Lobo są gładkie, lekko spłaszczone o stożkowatym kształcie. Mają żółtą, delikatną skórkę pokrytą ciemnoczerwonym rumieńcem. Ich miąższ jest soczysty, kruchy i słodko kwaśny. Owoce bardzo dobrze znoszą transport, szczególnie te, które były zerwane od razu z drzewa. Co więcej, drzewka nadają się jedynie do produkcji towarowej, ponieważ działalność amatorska nie daje większych rezultatów. Są one niezwykle popularne na europejskim rynku. Konsumenci je uwielbiają, można z nich robić przetwory oraz dodawać do ciast i drożdżówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *