Promowane

Pompy wodne – jakie wybrać do swojego domu i ogrodu?

kropla wpadająca do wody

Tam, gdzie nie docierają miejskie wodociągi, niezbędne jest stworzenie własnej instalacji wodnej. Pozyskiwanie wody z własnego ujęcia zarówno do budynku mieszkalnego, jak i ogrodu, nie musi być problematyczne, jednak wymaga obecności pomp. Zobacz, jakie z nich sprawdzą się najlepiej i dlaczego warto je wybrać na swoją posesję.

Rodzaje pomp wodnych

Podstawowym kryterium doboru pompy jest jej przeznaczenie. Inne modele sprawdzą się do doprowadzania wody do kuchni, czy łazienki, inne okażą się pomocne do nawadniania działki zgromadzoną deszczówką. Wybierając pompę, należy wziąć pod uwagę jej moc – zbyt słaba będzie narażona na częstą eksploatację, w wyniku czego może szybko się zniszczyć. Poszczególne pompy do wody różnią się także swoją konstrukcją oraz sposobem zasilania – aby ich użytkowanie nie było problematyczne warto dobrze przemyśleć ten aspekt podczas zakupu. Znaczenie ma także, czy należą do rodziny elektrycznej, czy spalinowej. Te pierwsze charakteryzują się stosunkową cichą pracą, jednak te o dużej mocy są dość kosztowne, drugie zaś nie wymagają obecności prądu, jednak konieczne jest takie ich zamontowanie, by nie zabrakło dostępu powietrza.

Wśród pomp wodnych wskazać można modele zanurzeniowe, które idealnie sprawdzają się w przypadku studni głębinowych, gdyż ich budowa wymaga zanurzenia poniżej tafli wody. Alternatywę stanowią pompy do wody samozasysające, które nie wymagają pełnego zanurzenia, jednak wymagają obecności specjalnych rur. Odrębną grupę stanowią pompy basenowe, których zadaniem jest filtrowanie wody. Ich moc – podobnie jak w innych przypadkach – powinna być adekwatna do rozmiaru i pojemności basenu.

Zakup pompy do wody – na co zwracać uwagę?

Tym, co należy do najważniejszych parametrów, którymi trzeba się kierować, kupując pompy do wody, jest ich wydajność. Jeśli zależy nam na modelu energooszczędnym, warto też zweryfikować faktyczne  zużycie prądu. Dobrą praktyką (w przypadku doprowadzania czystej wody do budynku), jest wzbogacenie instalacji o hydrofor. Dzięki temu zabiegowi można znacznie dłużej cieszyć się odpowiednim ciśnieniem wody i zminimalizować częstotliwość uruchamiania się pompy. Trzeba pamiętać, że pompy do wody brudnej (ścieków ze zlewów, umywalek, zmywarek, czy pralek) muszą należeć do odmiany zatapialnej – ich parametry wpłyną bowiem na późniejsze użytkowanie.

W przypadku chęci nawadniania ogrodu najlepiej zwrócić uwagę na takie produkty, które nie wymagają nadmiernego zanurzenia. Istotne jest nie tylko zużycie wody, ale i długość rur – im dłuższe i węższe, tym trudniej będzie o mocny strumień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *