Promowane

Do czego używać termowizji? Jakie są jej zalety?

monokular termowizyjny

Termowizja to technologia, która z powodzeniem stosowana jest w wielu dziedzinach. Kamera termowizyjna jest popularnym sprzętem wśród m.in. astronomów, naukowców, wojska i policji. Takie rozwiązanie zapewnia widoczność nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Przyjrzymy się bliżej jak działa ta technologia i jakie są jej rodzaje.

Co widzi kamera termowizyjna?

Termowizja, często kojarzona z noktowizją, działa nieco inaczej. To drugie rozwiązanie wzmacnia natężenie światła, aby było widoczne dla oka ludzkiego. Termowizory działają na podstawie podczerwonego światła, które wydziela każdy obiekt o temperaturze większej niż 0 bezwzględne.

Termowizyjna kamera wykrywa różnice w temperaturach między obiektami i przetwarza je w rzeczywistym czasie na obraz. Termowizor za zadanie ma analizę źródeł ciepła z otoczenia. Mogą być to żywe istoty, silnik samochodu, czy nagrzany po całym dniu grunt. Różnice w prędkości pochłaniania i wydzielenia ciepła są uwidaczniane na monitorze urządzenia w postaci barw o różnej kolorystyce.

Dobrym przykładem jest tutaj istota ludzka stojąca na tle lasu. Człowiek wydziela o wiele więcej ciepła niż drzewa, z tego względu jego sylwetka będzie odznaczała się o wiele jaśniejszymi kolorami w stosunku do innych przedmiotów z otoczenia.

kamera termowizyjna

Jakie są zalety termowizji?

Bardzo ważną, charakterystyczną cechą kamer termowizyjnych jest fakt, że nie wymagają światła zewnętrznego do działania. Zapewniają dobra widoczność nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych (np. mgła, zadymione pomieszczenia czy deszcz).

Mimo iż samo działanie termowizorów jest nieco skomplikowane, to urządzenia tego typu są niezwykle łatwe w obsłudze. W większości przypadków korzysta się z nich jak z tradycyjnych kamer cyfrowych.

Rodzaje sprzętu termowizyjnego

Z racji używania termowizji w wielu dziedzinach, na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu sprzętu. Spośród nich wymieniamy np. kamery przemysłowe, które służą do monitoringu parkingów czy fabryk. Dostępne są również lunety termowizyjne, celowniki termowizyjne czy monokular termowizyjny, które przydają się w przypadku obserwacji zwierząt czy nawet operacji wojskowych. Tego typu sprzęt doceni każdy myśliwy w lesie po zmroku.

Do czego używać termowizji?

Ze względu na dość wysoką cenę urządzeń, stosowane są w dziedzinach, gdzie niezmiernie ważne jest bezpieczeństwo oraz czynnik ludzki. To np. medycyna, budownictwo, technika wojskowa, przemysł, pożarnictwo czy leśnictwo. W tej ostatniej dziedzinie używanie kamery termowizyjnej jeszcze do 10 września 2019 roku było nielegalne. Jednak Ministerstwo Środowiska wydało rozporządzenie, które zezwala na polowania nocne w towarzystwie termowizji i noktowizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *