Promowane

Środki ochrony roślin – jakie warto stosować?

sad z jabłoniami - jabłka na gałęziach

Każdy, kto ma choćby niewielki kawałek ogrodu wie, że troska o rośliny wymaga wiele wysiłku włożonego w pielęgnację upraw. Czasem jednak odpowiednie nawożenie, podlewanie czy przycinanie to za mało, by udało się osiągnąć oczekiwane efekty, bo przychodzą choroby i szkodniki, które niweczą nasze wysiłki. Wtedy warto sięgnąć po środki ochrony roślin, które pomogą nam je zwalczać. Zobaczmy, jakie środki ochrony roślin warto stosować.

Fungicydy – środki na walkę z grzybami

Choroby grzybicze to problem, który dotyczy niemal wszystkich gatunków roślin. Mogą one dotknąć zarówno uprawy warzywne, jak i sady czy rośliny ozdobne. Do najczęstszych chorób grzybiczych należą mączniak, plamistość liści i rdza. W początkowej fazie mogą być niemal niezauważalne, ale w bardziej zaawansowanych stadiach ich objawy są bardzo widoczne. Mączniak objawia się białym nalotem na liściach, dla plamistości charakterystyczne są ciemne plamy, a rdza objawia się małymi, rudawymi plamkami na liściach. W takich sytuacjach nie ma się co zastanawiać lecz sięgnąć fungicydy czyli środki ochrony roślin przeznaczone do walki z chorobami grzybiczymi. Każdy producent środków ochrony roślin ma w swojej ofercie takie preparaty przeznaczone do walki z chorobami grzybiczymi u konkretnych gatunków roślin, więc wystarczy przejrzeć jego ofertę i wybrać produkt odpowiedni w danej sytuacji.

Herbicydy – środki do walki z chwastami

Chwasty to rośliny bardzo odporne na trudne warunki glebowe i niedobór wody, więc doskonale rosną nawet w trudnych warunkach. Niestety ich obecność na polach uprawnych, grządkach warzywnych, ogrodach kwiatowych czy trawnikach jest zjawiskiem zdecydowanie niepożądanym. Często rosną one szybciej niż uprawiane rośliny, zabierając im dostęp do składników odżywczych, wysycając glebę z wilgoci i tłamszą je, uniemożliwiając zdrowy rozwój. W takiej sytuacji można z nimi walczyć metodycznie wyrywając je z ziemi, ale można również użyć herbicydów, które zniszczą chwasty nie szkodząc jednocześnie uprawianym roślinom. Jest to rozwiązanie najlepsze na dużych obszarach, gdzie usuwanie chwastów byłoby niezwykle trudne i czasochłonne.

Insektydycy – wspierają walkę z owadami

Mszyce, wciornastki, stonka ziemniaczana czy przyszczarki zbożowce to tylko niektóre insekty, które mogą zaszkodzić uprawianym roślinom. Walka z nimi nie jest łatwa, bo niewielkie rozmiary skutecznie utrudniają ich łapanie. Jest ona jednak konieczna, bo bardzo liczna populacja owadów może spustoszyć uprawy i spowodować znaczące straty. Do walki najlepiej wykorzystać insektycydy, które należy dobrać odpowiednio do gatunku owadów, z którym chcemy walczyć. Najlepiej działać od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy będące dowodem na obecność insektów. Im szybciej użyjemy środków ochrony roślin przeciw owadom, tym mniejsze będą straty i tym większa szansa na uratowanie plonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *