Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

MOST POD SPECJALNYM NADZOREM

Fot. Lasy Państwowe

Dzięki monitoringowi wiadomo, że z zielonego mostu w Kromerowie nad drogą krajową nr 16 korzystają sarny, jelenie, a nawet wilki i borsuki. W przyszłości przejścia dla zwierząt będą monitorowane także w innych newralgicznych miejscach na drogowej mapie Polski.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Zielony most w Kromerowie, który powstał w styczniu 2010 r., jest pierwszym takim obiektem na Warmii i Mazurach. Dwa lata po jego uruchomieniu leśnicy zaczęli monitorować ruch na przejściu.

Na czterometrowym słupie umieszczono kamerę uruchamianą przez dekodery ruchu. – Dzięki monitoringowi wiemy, jakie gatunki zwierząt i jak często korzystają z tego przejścia. Cieszy szczególnie, że z zielonego mostu zaczęły korzystać wilki – mówi Wojciech Matuszak, p.o. nadleśniczy Nadleśnictwa Wipsowo. Tylko w tym roku z przejścia skorzystała niemal 100 zwierząt, m.in. wilki, lisy i daniele.

Ustawienie kamery było możliwe dzięki porozumieniu, jakie w 2012 r. zawarły Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozwiązanie zastosowane na Warmii zostanie wykorzystane także w innych częściach Polski. – Chcemy zamontować kamery na przejściach dla zwierząt zbudowanych nad autostradą A1 – przyznają drogowcy z Bydgoszczy, którzy razem z leśnikami z Torunia i Łodzi odwiedzili Kromerowo.

Monitoring ma pomóc leśnikom i drogowcom zebrać dane do projektowania kolejnych zielonych przejść dla zwierząt.

ADAM PIETRZAK, RZECZNIK RDLP W OLSZTYNIE
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *