Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne

PGNiG rozpoczęło wiercenie głębokiego otworu poszukiwawczego w Karpatach

PGNiG - logo
PGNiG, fot. iceracing.pl
PGNiG, fot. iceracing.pl

PGNiG, fot. iceracing.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło wiercenie otworu badawczego Fredropol-1 w Karpatach. To jeden z najgłębszych odwiertów w Polsce, którego głębokość zaplanowana jest na 6000 metrów.

Celem planowanego otworu Fredropol-1 jest rozpoznanie formacji skalnych podsolnych oraz sprawdzenie ewentual

nego nagromadzenia ropy naftowej i gazu ziemnego. Uzyskane dane pozwolą określić potencjał zasobowy obszaru badań i zaplanować dalsze prace, których celem będzie odkrycie i udostępnienie złóż węglowodorów.

Otwór Fredropol-1 znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w północno-wschodniej części Karpat Polskich, przy granicy polsko-ukraińskiej, na koncesji poszukiwawczej „Skopów-Kormanice”, w której PGNiG SA posiada 100% udziałów.

Otwór jest wiercony w pobliżu największego złoża gazu ziemnego „Przemyśl”. Celem wiercenia otworu jest zbadanie struktur geologicznych w których może występować ropa naftowa i gaz ziemny. W podobnych strukturach geologicznych, pod formacjami solnymi na Ukrainie występują bogate złoża ropy naftowej np. „Borysław”.

W pobliżu otworu Fredropol-1, w roku 2006 ukończono na głębokości 5014 m wiercenie w solach otworu Huwniki-1. Odwiert dostarczył pełnego zestawu informacji i pomiarów najnowszej generacji, które są bogatym źródłem wiedzy na temat budowy geologicznej tego obszaru. Otwór Huwniki-1 wiercony był jako głęboki otwór badawczy wraz z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wykonawcą prac przy otworze Fredropol-1 jest firma Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG.

ŹRÓDŁO: PGNiG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *