Aktualności, Promowane

Nowoczesne nawadnianie trawników

zraszacze ogrodowe
fot. nts.tanake.com.pl/ / materiały prasowe

Gęsty, zielony trawnik to wizytówka każdego przydomowego ogrodu. Aby trawnik prezentował się naprawdę dobrze, nie wolno zapominać o właściwym nawadnianiu. Niezależnie od gatunku trawy jej zapotrzebowanie na wodę wynosi minimum dwa litry na każdy metr kwadratowy trawnika. Zwłaszcza wiosną, kiedy trawa intensywnie rośnie, należy pamiętać o odpowiednio częstym podlewaniu.

Tradycyjne nawadnianie trawnika za pomocą węża ogrodowego ma coraz mniej zwolenników. Stopniowo wzrasta natomiast zainteresowanie systemami automatycznego nawadniania, które stanowią idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych lub często wyjeżdżających. Na rynku dostępne są efektywne systemy, które wyposażono w linie kroplujące, zraszacze, mikrozraszacze itd. Tego rodzaju systemy bardzo często wykorzystują także nowoczesne filtry, ponadto bywają wyposażane w urządzenia nawożące.

Nowoczesne systemy irygacyjne to nie tylko duża oszczędność czasu. Warto podkreślić, że przy podlewaniu trawnika wężem ogrodowym nie zawsze niestety dostarczamy trawie odpowiedniej ilości wody. System nawadniający umożliwia nam bezbłędne dozowanie wody, dzięki czemu możemy być pewni, że nasz trawnik przetrwa upalne, letnie miesiące w dobrej kondycji. Dostępne na rynku systemy nawadniania mogą mieć różne parametry techniczne, wszystkie jednak bazują na nowoczesnych zraszaczach. Możliwe jest zaprogramowanie odpowiedniego czasu podlewania, a także wyłączenie zraszaczy, kiedy pada deszcz.

Decydując się na montaż systemu irygacyjnego w swoim ogrodzie, najlepiej byłoby powierzyć dobór jego parametrów technicznych oraz sposobu rozstawienia profesjonalistom. System nawadniania powinien być dobrany do powierzchni oraz kształtu ogrodu, gatunków nawadnianych roślin, rodzaju podłoża itd. Dobrym rozwiązaniem są zwykle systemy, które wykorzystują zraszacze do nawadniania trawy i mikrozraszacze do podlewania roślin rabatowych.

Montaż systemu irygacyjnego wiąże się z wykopami w ogrodzie, dlatego też powinien mieć miejsce jeszcze przed założeniem trawnika i posadzeniem roślin. Co istotne, automatyczne systemy nie wymagają zbyt zaawansowanej konserwacji. W większości przypadków należy jedynie w połowie sezonu oraz późną jesienią pamiętać o opróżnieniu ich z wody, a następnie dokładnym przedmuchaniu sprężonym powietrzem.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *