Aktualności

Dotacje do ogrzewania ekologicznego – dlaczego warto używać kolektorów słonecznych

Ogrzewanie domów i mieszkań to temat mało lubiany ponieważ koszty takiej przyjemności bywają bardzo wysokie, szczególnie jeśli chcemy ogrzewać dom ekologicznie, a najlepszy póki co w tym celu okazywał się gaz. Niestety ceny gazu przerastają możliwości budżetowe większości ludzi w Polsce, w efekcie czego ludzie zmuszeni są do ogrzewania domów innymi źródłami ciepła, na przykład drzewem czy węglem, które nie są zbyt korzystne dla środowiska. Na szczęście sprawa wygląda inaczej z kolektorami słonecznymi.

Kolektory słoneczne to tylko jeden z przykładów najbardziej nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, które coraz częściej wybierają ludzie na całym świecie, również w Polsce. Oprócz kolektorów słonecznych możliwości jest znacznie więcej, bowiem można zamontować w domu specjalne nadmuchy i czerpać ciepło z ziemi czy też pompy ciepła albo wiatraki, które cały czas produkują prąd, a jeśli mamy go nadmiar możemy nawet odsprzedać go do elektrowni.

Niestety każde z podanych rozwiązań jest bardzo drogie – z uwagi na to, że jeszcze nie rozpowszechniło się tak bardzo, a technologia w tej dziedzinie nieustannie się rozwija, jeszcze nie doszliśmy do momentu w którym ogrzewanie ekologiczne byłoby tanie i dostępne dla każdego.

Mimo to państwo dokłada starań do tego, aby pomóc ludziom w instalowaniu w domach i mieszkaniach ogrzewania ekologicznego, oferując możliwość skorzystania ze specjalnych dotacji. Dotacje te bardzo często finansują większą część tego typu inwestycji – od sześćdziesięciu do nawet osiemdziesięciu procent – wtedy koszt instalacji takiego ogrzewania drastycznie spada.

Na szczęście wzrosła również dostępność kolektorów słonecznych, które można zakupić u autoryzowanych partnerów Viessmann np. STG Viessmann z Poznania.

Pytanie jednak brzmi, czy rzeczywiście się to opłaca?

Owszem, jest to inwestycja wymagająca jednorazowego dużego wkładu finansowego, ale zwraca się on po kilku latach, kiedy okazuje się, że właściwie nie musimy opłacać rachunków albo są one po prostu tak niskie, że niemal przez nas niezauważalne.

Warto również zdecydować się na takie rozwiązanie z powodu wygody – systemy takie są właściwie samoobsługowe, jedyne co musimy robić to od czasu do czasu zajrzeć czy wszystko jest w porządku lub żeby zmodyfikować ustawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *