Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Polacy uczą Niemców bartnictwa

bartnictwo - kłoda bartna - pszczoły
Fot. Lasy Państwowe

Polacy będą uczyć Niemców sztuki bartnictwa, dawnej techniki pszczelarstwa leśnego. Projekt na rzecz przywracania tego tradycyjnego zajęcia, które zniknęło z Europy, zainicjowała organizacja ekologiczna WWF Polska. Jej przedstawiciel i polscy bartnicy, przeszkolą niemieckich kandydatów do bartniczego fachu. Projekt ma na celu nie tylko odtworzenie bartniczych tradycji, ale przede wszystkim ma pomóc w poprawie bioróżnorodności.

Tradycyjne bartnictwo, polegające na chowie pszczół w specjalnie stworzonych do tego celu dziuplach w drzewach, czyli barciach, zaginęło w Europie pod koniec XIX wieku. W Niemczech osoby zajmujące się tym fachem były nazywane Beutner lub Zeidler. Odtworzenie tej tradycji było możliwe dzięki Baszkirom z południowej części Uralu. WWF Polska sprowadził tych bartników, aby w polskich lasach przeszkolili polskich kandydatów do bartnictwa. Powstało ponad 20 barci, a pierwsi Polacy zostali pełnoprawnymi bartnikami.

Zdałem sobie sprawę, że dzięki Baszkirom możemy odtworzyć w naszym kraju żywą tradycję bartnictwa – mówi dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska, twórca projektu „Przywracania bartnictwa w Polsce”. – Ci potomkowie stepowych wojowników, którzy osiedli na Uralu, okazali się doskonałymi nauczycielami, praktykującymi zapomniany już w Polsce zawód. Było to o tyle ważne, że nasza wiedza na temat bartnictwa pochodziła przede wszystkim z dawnych opisów, rycin i zdjęć. Baszkirowie doskonale tę wiedzę uzupełnili o przekazywane z pokolenia na pokolenie praktyczne doświadczenia.

Projekt WWF jest nie tylko szansą na przywrócenie dawnej tradycji. Stwarza także warunki dla ochrony bioróżnorodności lasów poprzez ochronę starych drzew – na barcie przeznaczane były drzewa ponad 100-letnie, wystarczająco grube i wysokie sosny, jodły, modrzewie i dęby. Barcie staną się też dodatkową atrakcją turystyczną, a zebrany z nich miód może okazać się unikatowym produktem tradycyjnym.

Szkolenie w Niemczech potrwa do 26 października. Jest już drugim szkoleniem, poza Polską, w której nauczycielami są Polacy. Poprzednie odbyło się wiosną w Szwajcarii. Tym razem jest organizowane na zaproszenie Europejskiego Instytutu Leśnego w Ebrach. 15 osób zostanie przeszkolonych przez dr Przemysława Nawrockiego z WWF Polska oraz wyszkolonych dzięki WWF bartników z Polski.

Źródło: WWF.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *