Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

LEŚNICY POMOGLI ŁABĘDZIOM

fot. Izabela Chromy

fot. Izabela Chromy

fot. Izabela Chromy

Zima nie zaczęła się jeszcze na dobre, a już 1 grudnia na zbiorniku retencyjnym „Babcia” koło Dobrego Miasta na Warmii pojawili się pierwsi poszkodowani mrozami ? dwa łabędzie nieme. Ptaki siedziały w bezruchu, wyglądały na przymarznięte do tafli lodu.

Na pomoc łabędziom ruszyła Straż Leśna Nadleśnictwa Wichrowo. Po rozpoczęciu akcji ratunkowej, okazało się, że jeden z ptaków nie jest przymarznięty, a jedynie wychłodzony. Nie był w stanie utrzymać się na nogach. Drugi – zapewne jego życiowy partner – był sprawny, jednak nie opuszczał towarzysza (łabędzie są monogamiczne – łączą się w pary na całe życie). Osłabionego łabędzie strażnicy złapali (co było niełatwe na śliskim i bardzo kruchym jeszcze lodzie) i przewieźli na płynącą nieopodal Łynę. Tam łabędź już spokojnie odpłynął.

Dlaczego ptaka nie przewieziono do specjalistycznego ośrodka? Otóż w przypadkach, gdy ptak nie jest ranny, a jedynie osłabiony – należy unikać stresującego dla zwierzęcia przewożenia do najczęściej daleko położonych, specjalistycznych ośrodków.

Dlaczego akurat na Łynę? Łabędź będzie bezpieczny na rzece, gdzie woda nie zamarza. Jednocześnie rzeka powinna być na tyle szeroka, aby ptaka nie mogły dosięgnąć drapieżniki. Z tego też powodu nie został przeniesiony na wypływający z „Babci” rów odpływowy.

Zdrowszy z łabędzi nie zamierzał dać się schwytać – więc rozdzielenie pary było konieczne, aby słabszy miał szanse na przeżycie. Osłabiony zginąłby z głodu albo pozbawiony możliwości ucieczki byłby łatwym celem dla drapieżników. Jednak już kilka godzin od przetransportowania łabędzia na Łynę, zaobserwowano tam dwa ptaki ? prawdopodobnie silniejszy z ptaków poszukiwał swojego partnera na znanych mu zbiornikach wodnych.

Co należy zrobić, gdy spotkamy łabędzia przymarzniętego do lodu? W takiej sytuacji, konieczna jest interwencja ? od szybkości podjętych kroków może zależeć życie ptaków. Gdy znajdziemy łabędzie lub inne ptaki przymarznięte do lodu – należy zadzwonić pod numer 112 lub powiadomić Policję (997), podając ile łabędzi jest zagrożonych i wskazać dokładne miejsce zdarzenia. Policja, w sytuacji zagrożenia gatunku chronionego, jakim jest łabędź, podejmie odpowiednie kroki i zawiadomi instytucje, które mogą pomóc ptakom, np. Straż Pożarną. Sami nie powinnniśmy ryzykować swoim życiem i nie wchodźić na lód, aby ratować ptaki. Pozwólmy zająć się tym odpowiednim służbom.

IZABELA CHROMY, NADLEŚNICTWO WICHROWO
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *