Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

BURSZTYNIARZE UJĘCI PRZEZ STRAŻ LEŚNĄ

fot. Robert Schultka, Nadleśnictwo Gdańsk

fot. Robert Schultka, Nadleśnictwo Gdańsk

fot. Robert Schultka, Nadleśnictwo Gdańsk

30 tys złotych – taki koszt rekultywacji terenu będą musieli ponieść ujęci w sobotę sprawcy.

Sukcesem zakończyła się wspólna akcja Straży Leśnej i Morskiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku której ujęto sprawców nielegalnego pozyskania bursztynu na terenie leśnictwa Sobieszewo w Nadleśnictwie Gdańsk.

W nocy z piątku na sobotę, licząc zapewne na weekendowo-andrzejkowe uśpienie służb powołanych do ochrony mienia, grupa co najmniej trzech amatorów zysków z nielegalnego pozyskania bursztynu udała się na Wyspę Sobieszewską. Tam, przy zastosowaniu tzw. metody hydraulicznej z użyciem umieszczonej w Wiśle pompy wodnej o dużej wydajności, próbowali wypłukać z piaszczystego podłoża cenny kruszec. Funkcjonariusze Straży Leśnej, przy wsparciu Straży Granicznej, ujęli dwóch z nich. Poza grożącymi sprawcom grzywną w wysokości do 5 tys złotych lub 30-dniowym aresztem, będą musieli oni pokryć koszty związane z rekultywacją miejsca swoich przestępczych działań. Wstępnie oszacowano je na kwotę nie mniejszą niż 30 tys. złotych. Przywracanie zniszczonego terenu naturze może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Zdarzenie miało miejsce w oddziale 172j leśnictwa, na wschodnim brzegu wyspy, przy przekopie Wisły. Według mieszkańców tereny te cieszą się szczególnym zainteresowaniem „bursztyniarzy”.

JACEK LESZEWSKI, RZECZNIK PRASOWY RDLP W GDAŃSK
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *