Aktualności, Energetyka, Energetyka, Energia odnawialna, Prawo

Sejm za oddaniem energetyki obywatelom

lokalizacja oze
Zielona energia / Fot. WirtualneNiemcy.pl

Zielona energia / Fot. WirtualneNiemcy.pl

Zielona energia / Fot. WirtualneNiemcy.pl

Sejm przegłosował tak zwaną poprawkę prosumencką – czyli zapisy dające każdemu obywatelowi możliwość odsprzedawania zielonej energii elektrycznej wyprodukowanej w ogródku czy na dachu po godziwej stawce. Możliwość opłacalnej produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii (OZE) po naszej stronie Odry stała się bardzo prawdopodobna. Teraz wszystko w rękach Senatu, którego działaniom będziemy się bardzo blisko przyglądać – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Proponowany przez polski rząd projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii nie wspierał rozwoju energetyki obywatelskiej. W projekcie ustawy o OZE brakowało mechanizmów umożliwiających ekonomicznie uzasadnione inwestycje w mikroinstalacje. Dlatego tak ważne okazało się przyjęcie poprawki przez sejm.

Sejmowe głosowanie pokazuje, że przy uporze społeczeństwa obywatelskiego i dobrych argumentach merytorycznych, możliwe są ponadpartyjne decyzje – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Od wielu miesięcy WWF, wraz z całą Koalicją Klimatyczną, apelował o przyjęcie regulacji sprzyjających nie tylko rozwojowi dużych firm, chcących korzystać z odnawialnych źródeł energii, ale przede wszystkim obywatelom zainteresowanych wytwarzaniem zielonej energii.

Za poprawką zagłosowała opozycja oraz duża część Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciwna poprawce była Platforma Obywatelska. Jeszcze wczoraj, przed głosowaniem WWF Polska zaapelował do Posłanek i Posłów o zmianę zdania i poparcia poprawki prosumenckiej. Głosowanie w sejmie jest pierwszym krokiem. Teraz wszystko zależy od decyzji Senatu. To jak zagłosują senatorowie będzie sprawdzianem troski polityków o interes obywateli.

Poprawka prosumencka dowodzi, że ochrona klimatu i środowiska jest korzystna dla obywateli – dodaje Adamczewski. – Zielona energia stanowi alternatywę wobec uzależniania się od paliw kopalnych i oznacza korzyści dla ludzi. Każda nawet najmniejsza instalacja fotowoltaiczna na dachach domów jedno i wielorodzinnych, każdy mały wiatraczek kręcący się w ogródku Kowalskiego, będą symbolem synergii rozwoju Polski z dbaniem o przyszłość naszej planety.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *