Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Nobel za energooszczędne oświetlenie

fot. Sxc.hu

fot. Sxc.hu

fot. Sxc.hu

Trzech japońskich naukowców, Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura, otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie niebieskich diod LED. Nagroda potwierdza duże znaczenie tego wynalazku dla ludzkości, który stał się ekologiczną alternatywną wobec tradycyjnego oświetlenia i świetlówek energooszczędnych – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.

Dobre oświetlenie typu LED jest najlepszym zamiennikiem dla energooszczędnych świetlówek – mówi Tobiasz Adamczewski. – Po pierwsze dzięki ich stosowaniu oszczędzamy energię, a co za tym idzie pieniądze. Nie dość, że świecą przynajmniej 10 razy dłużej niż zwykła żarówka i dwa razy dłużej niż świetlówka, to dodatkowo zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. To zużycie jest mniejsze nawet o 85% w stosunku do żarówek i do 40% w stosunku do świetlówek.

Laureaci Nobla, swoim wynalazkiem sprawili, że powstało energooszczędne i jasne źródło światła białego. W ten sposób oświetlenie typu LED mogło wejść do masowej produkcji. Wcześniej były znane diody czerwone i zielone. Dopiero diody niebieskie umożliwiły stworzenie znanego dziś z naszych domów źródła światła.

Jak zauważają eksperci zużycie energii elektrycznej mogłoby znacznie spaść, jeśli branża oświetleniowa przerzuciłaby się na technologię LED. Oznaczałoby to również znaczną redukcję emisji CO2 i milionowe oszczędności! Niestety wciąż ten typ źródła światła nie jest powszechny.

Tegoroczny Nobel przypomina, że przeciwdziałanie zmianom klimatu i ograniczanie emisji CO2, wspiera innowacyjność i technologiczny rozwój – dodaje Adamczewski. – Dzięki naukowcom i badaczom, którzy opracowują nowe, przyjazne dla środowiska technologie, zyskujemy wszyscy, płacąc w ostatecznym rozrachunku niższą cenę za oświetlenie i prąd, a przy okazji oszczędzając środowisko.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *