Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Rośnie liczba tygrysów w Indiach

fot. freeimages.com

fot. freeimages.com

fot. freeimages.com

Liczebność tygrysów w Indiach wzrosła do 2226 osobników – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Oznacza to, że większość ocalałych do dziś tygrysów żyje w tym azjatyckim kraju.

Dane zostały opublikowane dziś przez rządową agencję dedykowaną ochronie tygrysów w Indiach. Liczebność została oszacowana na podstawie danych zebranych z prawie 10 tysięcy fotopułapek. Dzięki unikalnemu układowi pręg tygrysa naukowcy są w stanie zidentyfikować poszczególne osobniki, co sprawia, że wynik takiego monitoringu wyklucza przypadki podwójnego policzenia tego samego zwierzęcia.

Odnotowujemy wzrost liczebności tygrysów ? tłumaczy Karolina Tymorek z WWF Polska. ? W 2006 roku w Indiach żyło 1411 tych dużych kotów, a cztery lata później 1706. Pamiętajmy jednak, że w ubiegłym wieku doszło do poważnego załamania populacji tygrysów na subkontynencie indyjskim. Natomiast w samych Indiach tygrysy żyją w odizolowanych od siebie populacjach, a ich siedliska uległy przekształceniu, co znacznie zmniejszyło obszar ich występowania. Udało się jednak poprawić ochronę w obrębie tygrysich ostoi, ograniczając zjawisko zabijania tych drapieżników przez ludzi.

WWF przypomina, że wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie ochrony tygrysów. Ważna będzie ochrona korytarzy migracyjnych, również tych nowych, zidentyfikowanych w ramach ostatniego monitoringu. Kolejnym istotnym zadaniem będzie utrzymanie dobrego stanu siedlisk, w których występują te drapieżniki. Duża presja ze strony ludzi na przekształcanie ostatnich skrawków obszarów chronionych w Indiach stanowi wciąż aktualne zagrożenie. Podtrzymywać też należy walkę z kłusownictwem i nielegalnym handlem.

Pamiętajmy też, że sytuacja tygrysów nie wygląda tak dobrze w innych rejonach Azji ? dodaje Tymorek. ? W Malezji liczebność tygrysa malajskiego spadła z około 500 do 250-340 osobników. Liczebność każdej z pozostałych populacji podgatunków ? indochińskiego, sumatrzańskiego i syberyjskiego waha się w granicach niewiele ponad 300 osobników.

Na świecie, w naturze żyje dziś zaledwie około 3200 tygrysów ? zaledwie ok. 5 % liczby tygrysów występujących 100 lat temu. W ciągu ostatniego stulecia wyginęły 4 z 9 podgatunków tygrysa, przy czym tygrys południowochiński nie występuje już prawdopodobnie na wolności.

WWF Polska wspiera działania na rzecz ochrony tygrysa malajskiego w kompleksie leśnym Belum-Temengor. Dzięki wsparciu z całego świata, w tym z Polski, jest szansa na uratowanie tygrysów w jednym z najstarszych lasów deszczowych na świecie (ok. 130 mln lat). Pomóż już dziś! Wejdź na www.ratujtygrysy.wwf.pl

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *