Aktualności, Ekologia, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

MINISTER GRABOWSKI NA SZCZYCIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W DELHI

Zielone technologie GreenEvo (Fot. greenevo.gov.pl)

Zielone technologie GreenEvo (Fot. greenevo.gov.pl)

Zielone technologie GreenEvo (Fot. greenevo.gov.pl)

Przyszłe globalne porozumienie klimatyczne oraz polskie technologie programu GreenEvo były głównym przedmiotem rozmów ministra środowiska Macieja Grabowskiego podczas Szczytu Zrównoważonego Rozwoju w Delhi (Delhi Sustainable Development Summit 2015).

Tegoroczny szczyt był poświęcony omówieniu działań realizowanych w ramach dwóch priorytetowych procesów: wypracowania Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) oraz nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ nowej agendy rozwojowej wraz z Celami Zrównoważonego Rozwoju planowane jest na wrzesień. Nowe porozumienie klimatyczne ma z kolei zostać podpisane podczas grudniowej konferencji COP21 w Paryżu.

W trakcie szczytu minister Grabowski był jednym z prelegentów podczas sesji ministerialnej poświęconej problematyce negocjacji klimatycznych – Is Action on Climate Change Imperative and Urgent?. Wziął także udział w zamkniętej sesji poświęconej działaniom krajowym wspierającym walkę ze skutkami zmian klimatu.

W trakcie swojego wystąpienia minister podkreślał:

– Zmiany klimatu i ich skutki są rzeczą oczywistą. Zagrażają nie tylko środowisku, ale również mogą spowalniać wzrost gospodarczy i przyczyniać się do ubóstwa, szczególnie w krajach najbiedniejszych. Dlatego nowa umowa klimatyczna powinna łączyć potrzebę ochrony klimatu z potrzebą rozwoju. Doświadczenia Polski pokazują, że jest to możliwe. W ciągu ostatnich 25 lat zmniejszyliśmy emisję gazów cieplarnianych o 30%, podczas gdy nasza gospodarka urosła o 200%. Znalezienie równowagi między potrzebami ludzi i planety jest możliwe, wykonalne i może mieć sens ekonomiczny.

W trakcie swojego wystąpienia minister podkreślał także rolę edukacji jako potężnego narzędzia w walce ze zmianami klimatu.

W trakcie szczytu minister Grabowski odbył także liczne spotkania bilateralne ? m.in. z ministrem środowiska, lasów i zmian klimatu Indii Prakashem Javadekarem; ministrem kolei Indii, a jednocześnie prezesem Rady Energii, Środowiska i Wody Sureshem Prabhu oraz organizatorem szczytu, dyrektorem generalnym Instytutu Energii i Zasobów Indii (TERI) oraz szefem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dr. Rajendrą Pachaurim. Podczas rozmów minister omówił stanowisko Polski prezentowane w obu procesach negocjacyjnych. Przedstawił też propozycję rozszerzenia współpracy w obszarze innowacyjnych przyjaznych środowisku technologii, prezentując polskie rozwiązania z programu GreenEvo.

– Zapowiedziałem misję naszych firm GreenEvo w Indiach na maj tego roku. Małe i średnie firmy dysponujące technologiami tańszymi od wielkich graczy i lepiej adoptowalnymi do lokalnych warunków mają tam duże pole do współpracy.

Delhi Sustainable Summit jest międzynarodową platformą umożliwiającą wymianę wiedzy na temat wszystkich aspektów zrównoważonego rozwoju. Organizowany jest corocznie od 2001 r. przez Instytut Energii i Zasobów Indii (TERI). Zyskał status jednej z najważniejszych konferencji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Na zaproszenie TERI corocznie do New Delhi zjeżdżają szefowie państw, przywódcy, politycy oraz osobistości świata biznesu i nauki. Od 2001 r. w szczycie wzięło udział ponad 37 szefów państw i rządów. Ponad 50 krajów wysłało swoich delegatów.

Tegoroczny szczyt w New Delhi odbył się w dniach 5-7 lutego. Więcej o konferencji http://dsds.teriin.org/2015/index.php.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *