Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Wilki – rzadki widok w województwie łódzkim

wilk
fot. Gary Kramer / Wikipedia
fot. Gary Kramer / Wikipedia

fot. Gary Kramer / Wikipedia

Wilki pojawiają się w województwie łódzkim skrajnie rzadko. Na początku lutego członkowie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” odnaleźli tropy pary wilków w części Nadleśnictwa Gidle leżącej w województwie łódzkim. Wędrujące osobniki są narażone na wiele zagrożeń – giną we wnykach lub wskutek kolizji drogowych. Wilka złapanego we wnyki odnaleziono na terenie Nadleśnictwa Gidle w pobliżu granic województwa łódzkiego 27 stycznia 2015 r. Wilk znajdował się w dobrej kondycji, dlatego po udzieleniu pomocy weterynaryjnej uwolniono go.

Wilk Canis lupus objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody: „każdy, kto przypadkowo schwytał lub zabił zwierzę gatunku objętego ochroną ścisłą lub wydrę, lub instytucja państwowa, która się o tym dowiedziała, niezwłocznie zawiadamia o tym właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska”.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi zwraca się z prośbą o przekazywanie informacji o odnalezionych w województwie łódzkim wilkach (np. złapanych we wnyki, osobników martwych) poprzez wypełnienie formularza oraz bezpośrednio do zespołu badawczego:

dr. Roberta Mysłajka, e-mail: robert.myslajek@igib.uw.edu.pl, tel.: 788-795-353 lub
dr. Sabiny Pierużek-Nowak, e-mail: sabina.nowak@polskiwilk.org.pl, tel.: 606-110-046.

Projekt badawczy nad krajową populacją wilka „Wpływ osobniczej selekcji podczas kolonizacji nowych obszarów na strukturę genetyczną populacji” będzie realizowany w latach 2014-2017 przez Instytut Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”. Planowane w ramach projektu analizy genetyczne opierać się będą przede wszystkim na materiale nieinwazyjnym DNA uzyskanym z odchodów, moczu, sierści. Ponadto Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” prowadzi również zbiór i analizy tkanek wilków w celu ochrony stanu zdrowotnego, czynników śmiertelności i zagrożeń dla populacji tego gatunku.

W wielu przypadkach, szybki kontakt umożliwia ekipie badawczej pobranie cennego materiału do badań i zorganizowanie sekcji martwych wilków, dzięki której ustalone zostają przyczyny śmierci konkretnych osobników. Możliwe jest także oznakowanie obrożą GPS GSM wilków uwalnianych w dobrej kondycji, w celu monitorowania ich dalszych losów.

Informacje te przyczynią się także do poznania wędrówek wilków w województwie łódzkim.

Zgłoszenie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi przypadkowego schwytania, zabicia lub znalezienia martwego lub rannego wilka
Zasady postępowania przy odnalezieniu chorych lub zranionych wilków
Zasady postępowania przy odnalezieniu martwych wilków

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *