Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Rośnie liczebność pand wielkich

Rośnie liczebność pand wielkich dziko żyjących w Chinach – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Dziś jest ich o 268 więcej niż dziesięć lat temu. Według opublikowanego dziś raportu na terytorium tego kraju występuje już 1864 pand.

Odnotowany wzrost wynosi 16,8 procent, w porównaniu z danymi opublikowanymi w 2003 roku – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Zwiększył się też obszar, na którym występują pandy wielkie – o 11,8 procent, do powierzchni równej ponad 2,5 milionom hektarów, jednak wciąż jest ograniczony do tych samych prowincji Syczuan, Shaanxi i Gansu.

Przypadek pandy wielkiej pokazuje, że jeśli władze wspólnie z naukowcami i organizacjami, zajmującymi się ochroną przyrody, podejmą konsekwentne działania na rzecz ochrony zagrożonego gatunku, jesteśmy w stanie ten gatunek uratować. Jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia sytuacja pand była krytyczna. Liczebność pand wielkich spadła do zaledwie 1000 osobników. Dzięki specjalnemu programowi na rzecz ich ochrony, w który zaangażował się WWF, do 2004 roku liczebność pand wielkich wzrosła do 1600. Warty odnotowania jest również fakt, że dziś istnieje już 67 rezerwatów dedykowanych ochronie pandy, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu lat powstało 27 nowych obszarów chronionych.

Przykład pandy wielkiej pokazuje jak łatwo doprowadzić gatunek na skraj wyginięcia, a potem z jakim trudem odtwarza się jego populację. To, że udało się ocalić te zwierzęta, nie oznacza, że pandy są już bezpieczne. Z najnowszego raportu, dzięki któremu poznaliśmy nową liczebność pand wielkich, jasno wynika, że o ile 1246 dziko żyjących pand występuje w granicach rezerwatów (66,8 procent całej populacji), to pozostałe są obserwowane poza obszarami chronionymi. Co więcej, 46,2 procent siedlisk, w których mogłaby żyć panda znajduje się poza tymi rezerwatami.

Pandom wciąż zagraża fragmentacja ich siedlisk – dodaje Średziński. – Lasy bambusowe, które zapewniają im pokarm i schronienie, wciąż są narażone na oddziaływania barier uniemożliwiających swobodną migrację 12% osobników tego gatunku. Kłusownictwo nie należy już obecnie do największych zagrożeń. Tymi niebezpieczeństwami są przede wszystkim rozwój infrastruktury, przemysł wydobywczy i niekontrolowany rozwój sektora turystycznego.

WWF, który w swoim logo ma pandę wielką, od ponad trzech dekad wspiera ochronę tego gatunku. Opublikowany raport powstał m.in. dzięki wsparciu tej organizacji. Prace nad nim zaczęły się już w 2011 roku.

Źródło: WWF.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

2 Comments

  1. 1
  2. 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *