Aktualności

Zalety i wady instalacji OZE

zalety i wady instalacji OZE

Odnawialne źródła energii to takie, których wykorzystanie nie prowadzi do ich długotrwałego deficytu. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy m.in. energię promieniowania słonecznego, energię wiatrową, energię geotermalną i wód płynących oraz energię pochodzącą ze spalania biomasy i biogazu. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów rośnie zapotrzebowanie na korzystanie z instalacji OZE. Mają one szereg zalet, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Przydomowa elektrownia słoneczna – wady i zalety

Przydomowa elektrownia słoneczna wykorzystuje do swojego działania energię promieniowania słonecznego. Jej działanie oparte jest na fotowoltaice, czyli zamianie energii słonecznej na energię elektryczną. Energia pochodząca z promieniowania słonecznego jest najbardziej dostępną i najobficiej występującą, nic więc dziwnego że coraz chętniej jest wykorzystywana przez gospodarstwa domowe. Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich praktycznie całkowita bezawaryjność. Panele mogą pracować bez przerwy nawet 25 lat, a dzięki temu że są wykonane z biodegradowalnych materiałów nie ma problemu z ich składowaniem po zużyciu. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Dzięki zainstalowaniu przydomowej instalacji fotowoltaicznej można częściowo lub nawet całkowicie uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej z elektrowni. Wadą instalacji oze jej cena, początkowy koszt zakupu i montażu może sięgać nawet 50 000 zł.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – wady i zalety

Przydomowe elektrownie wiatrowe są spotykane coraz częściej przy gospodarstwach domowych. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba uzbroić się w szereg pomiarów dotyczących m.in. prędkości wiatru. Warto też zadbać żeby w okolicach turbin wiatrowych nie było wysokich budynków i wzniesień. Elektrownie wiatrowe należą do instalacji oze, są więc bezpieczne dla środowiska, nie powodują emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Wadą wykorzystania turbin wiatrowych może być specyficzny dźwięk, który wydają turbiny podczas obracania się.

Kotły do spalania biomasy – zalety i wady

Biomasa to ulegająca procesom biodegradacji frakcja produktów, odpadów i pozostałości po produkcji rolnej, leśnej i powiązanych z nimi gałęziach przemysłu (w tym akwakultury i rybołówstwa) oraz biogazy. Biomasa jest jednym z najpowszechniej dostępnych paliw do produkcji energii użytkowej. Do jej spalania potrzebne są specjalne kotły. Nowoczesne urządzenia posiadają podajniki paliwa i funkcję samooczyszczania, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe. Kotły na biomasę sprawdzą się świetnie w gospodarstwach rolnych, w których składuje się pozostałości po produkcji rolnej i zwierzęcej.

Te trzy najpopularniejsze instalacje odnawialnych źródeł energii zasadniczo posiadają jedną znaczącą wadę. Koszt ich zakupu i montażu jest drogi. Można jednak spróbować obniżyć koszty poprzez skorzystanie z różnego rodzaju dofinansowań i dotacji oferowanych przez instytucje państwowe. Warto szerzej zapoznać się z tematem, ponieważ odnawialne źródła energii będą miały coraz istotniejszy udział w ogólnym użytkowaniu energii.

One comment

  1. 1

    Oze według mnie ma więcej zalet niż wad. Jeszcze teraz gdy nadchodzą ciężkie czasy i ceny prądu wzrosną o 40% !!!! To jest na prawdę dużo. Dlatego inwestycja np. w panele fotowoltaiczne moim zdaniem to super rozwiązanie. My kupiliśmy instalację od Pulsar Energia i mamy nadzieję, że oszczędności będą konkretnie zauważalne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *