Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

GŁUSZCE NA WOLNOŚCI

głuszec
Głuszec / fot. Paweł Sawastynowicz, Lasy Państwowe

Puszcza Augustowska ma nowych, cennych lokatorów. To głuszce, ptaki które w Polsce są gatunkiem skrajnie zagrożonym.

Po miesiącu obserwacji weterynaryjnej, leśnicy z Puszczy Augustowskiej wypuścili na wolność 20 głuszców, które przyjechały na przełomie września i października z lasów znajdujących się w obwodzie kirowskim w Rosji.

Dorosłe ptaki, pośród których najcięższy kogut ważył ponad 4 kg, przeszły już selekcję w okresie młodzieńczym i będą miały większe szanse, aby dostosować się do nowych warunków i przeżyć te pierwsze, kluczowe miesiące po ich translokacji.

Po kilku tygodniach aklimatyzacji w specjalnie przygotowanych wolierach na wolność wyfrunęło 14 samic i sześć samców. Wsiedlenie ptaków do Puszczy Augustowskiej jest bardzo ważnym elementem ich ochrony. Działanie to pozwoli na utworzenie silnej oraz stabilnej populacji głuszca w północno-wschodniej Polsce.

Program odbudowy populacji głuszca w Puszczy Augustowskiej będzie realizowany do połowy 2018 r. Już wcześniej wsiedlono tam 40 ptaków pochodzących z Rosji.

Ptaki zostały zaopatrzone w nadajniki telemetryczne, które umożliwią śledzenie ich dalszych losów. Osoby zaangażowane w projekt reintrodukcji kuraków mają nadzieję,
że podobnie jak głuszce przywiezione z Rosji w 2014 r., te również wezmą udział w przyszłorocznych tokach.

W Polsce od 1995 r. głuszce są objęte ochroną gatunkową ścisłą, do tego czasu miały status ptaka łownego. Kuraki wymagają ochrony czynnej, a to oznacza, że przez cały rok w promieniu 200 m, a od lutego do końca maja w promieniu 500 m od tokowiska, obowiązuje zakaz wstępu do tych stref.

DOROTA ŁAWRESZUK, PAWEŁ SAWASTYNOWICZ, NADLEŚNICTWO GŁĘBOKI BRÓD
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *