Promowane

Wszystko o uprawie kalafiora i brokułu

uprawa kalafiora

Kalafior i brokuł to jedne z najbardziej lubianych warzyw przez Polaków. Są smaczne, można je przyrządzić na tysiące różnych sposobów, zawierają wiele witamin i mikroelementów oraz są bogate w błonnik. Dobrze smakują jedzone solo, w towarzystwie ziemniaków i mięsa lub jako element sałatki.

Coraz częściej Polacy pragną mieć własne warzywa w ogródku. Jest to związane nie tylko ze stale rosnącą ceną owoców i warzyw, ale przede wszystkim z tym, że uprawiając je samodzielnie, mamy największą pewność, że nie będą nafaszerowane chemią. Poza tym możliwość wyhodowania własnego kalafiora czy brokułu jest źródłem ogromnej satysfakcji. Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Jak uprawiać kalafiora i brokuł?

Samodzielna uprawa kalafiora i brokułu będzie łatwiejsza i bardziej płodna, jeśli zastosujemy odpowiedni nawóz. Wyjątkowo polecany jest produkt marki Arkop.

Brokuły i kalafior zawierają składniki mineralne, witaminy, beta-karoten i substancje o działaniu przeciwrakowym, dlatego tak ważne jest by jak najczęściej gościły na naszych talerzach. Do ich uprawy nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności. Można to robić niekoniecznie na działce czy w polu, ale nawet we własnym przydomowym ogródku.

Obszar, na którym będziemy je uprawiać, powinien być dobrze nasłoneczniony i w pewien sposób odsłonięty od wiatru. Wokół grządki można zasadzić drzewa lub krzewy, które będą naturalnym parawanem. Istotna jest również ziemia. Powinna być żyzna, próchnicza, z optymalnym pH (6,5-7).

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zarówno brokuły jak i kalafior, nie przepadają za suszą. W cieplejszych miesiącach w roku należy zwracać szczególną uwagę na nawodnienie grządki. Równie istotne jest nawożenie, ponieważ te warzywa posiadają dość duże wymagania pokarmowe. Dobry nawóz powinien zagwarantować nam, że będą dobrze i szybko rosły.

Bardzo znaczącą zaletą uprawy brokułu i kalafiora jest to, że warzywa można uprawiać przez większą część roku, czyli od wiosny do jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *