Promowane

Wszystko o uprawie kalafiora i brokułu

uprawa kalafiora

Kalafior i brokuł to jedne z najbardziej lubianych warzyw przez Polaków. Są smaczne, można je przyrządzić na tysiące różnych sposobów, zawierają wiele witamin i mikroelementów oraz są bogate w błonnik. Dobrze smakują jedzone solo, w towarzystwie ziemniaków i mięsa lub jako element sałatki.

Coraz częściej Polacy pragną mieć własne warzywa w ogródku. Jest to związane nie tylko ze stale rosnącą ceną owoców i warzyw, ale przede wszystkim z tym, że uprawiając je samodzielnie, mamy największą pewność, że nie będą nafaszerowane chemią. Poza tym możliwość wyhodowania własnego kalafiora czy brokułu jest źródłem ogromnej satysfakcji. Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Jak uprawiać kalafiora i brokuł?

Samodzielna uprawa kalafiora i brokułu będzie łatwiejsza i bardziej płodna, jeśli zastosujemy odpowiedni nawóz. Wyjątkowo polecany jest produkt marki Arkop.

Brokuły i kalafior zawierają składniki mineralne, witaminy, beta-karoten i substancje o działaniu przeciwrakowym, dlatego tak ważne jest by jak najczęściej gościły na naszych talerzach. Do ich uprawy nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności. Można to robić niekoniecznie na działce czy w polu, ale nawet we własnym przydomowym ogródku.

Obszar, na którym będziemy je uprawiać, powinien być dobrze nasłoneczniony i w pewien sposób odsłonięty od wiatru. Wokół grządki można zasadzić drzewa lub krzewy, które będą naturalnym parawanem. Istotna jest również ziemia. Powinna być żyzna, próchnicza, z optymalnym pH (6,5-7).

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zarówno brokuły jak i kalafior, nie przepadają za suszą. W cieplejszych miesiącach w roku należy zwracać szczególną uwagę na nawodnienie grządki. Równie istotne jest nawożenie, ponieważ te warzywa posiadają dość duże wymagania pokarmowe. Dobry nawóz powinien zagwarantować nam, że będą dobrze i szybko rosły.

Bardzo znaczącą zaletą uprawy brokułu i kalafiora jest to, że warzywa można uprawiać przez większą część roku, czyli od wiosny do jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *