Promowane

Jak bezpiecznie utylizować żarówki LED?

żarówka tradycyjna na tle nieba

Żarówki LED to obecnie najbardziej ekologiczne źródła światła, jakie kiedykolwiek zostały wykonane przez człowieka. Nie zawierają toksycznych substancji niezbędnych do pracy w świetlówkach wyładowczych i w lampach sodowych. Nie potrzebują również próżni, która pozwalała wykorzystać właściwości drucików wolframowych. Podpowiadamy, jak utylizować żarówki LED, których okres żywotności dobiegł końca.

Zużyte żarówki LED – nie wyrzucaj ich byle gdzie!

Prawdą jest, że żarówki LED nie zawierają żadnych metali ciężkich ani toksycznych substancji. To jednak absolutnie nie zwalnia nas z obowiązku segregacji odpadów. Nie wchodzi w grę wyrzucanie zużytych źródeł światła do śmietnika. Zużyte żarówki LED nie są kategorią odpadów, która powinna się tam znaleźć. Ze względu na zróżnicowane materiały budowy nie nadaje się ona ani do segregowania ze szkłem, ani z plastikiem. Zwykle zawiera ona w sobie aluminium, miedź, żelazo, plastik, żel akrylowy, a nawet spiek ceramiczny. Różnorodność materiałów konstrukcji podpowiada nam, że zużyte żarówki LED nie są zwyczajnymi odpadami.

Pozbądź się legalnie żarówki LED i postaraj się o nową!

Prawidłowe segregowanie odpadów i elektrośmieci to prawdziwa przysługa dla środowiska naturalnego. Zużyta żarówka LED przekazana do segregacji ma szansę na nowe życie w ramach ponownego wykorzystania materiałów wykonania. Jeśli nie chcemy poprzestać na takiej formie dbałości o środowisko, to warto nabyć nową żarówkę LED. Wizyta w profesjonalnym sklepie z oświetleniem z pewnością zakończy się nabyciem nowego, energooszczędnego źródła światła.

Żarówka LED E27 8,5W marki Blaupunkt

Żarówka LED E27 8,5W marki Blaupunkt – to niepozorne źródło światła znacznie ograniczy zużycie energii i zapewni nawet 50 000 godzin pracy.

Utylizacja żarówek LED – kieruj się zaleceniami z WSSO

Do roku 2017 kwestia segregacji odpadów mogła wzbudzać wątpliwości. Jednak, gdy wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów, sytuacja się wyklarowała. Powstała oddzielna kategoria odpadów, które należy oddzielać od tych typu BIO, papierowych, szklanych i zmieszanych. Elektroodpady, bo o nich mowa, to wszystkie urządzenia elektroniczne wykorzystujące do pracy energię elektryczną. Należą do nich również żarówki LED, niezależnie od rodzaju gwintu. Aby skutecznie i bezpiecznie dla środowiska zutylizować żarówki LED należy udać się do punktu odbioru elektrośmieci. Miejsca tego typu znajdują się w każdej gminie i powinniśmy udać się do punktu przypisanego do naszego miejsca zamieszkania.  Odebranie elektrośmieci jest uzależnione od okazania zaświadczenia o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko zużytych żarówek LED, ale i innych kłopotliwych elektrośmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *