Promowane

Bezpieczeństwo w aucie – co wozić, by je zachować?

bezpieczeństwo w aucie

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, których przewozisz w aucie? Często podróżujesz po kraju lub za granicą? A może wybierasz się na wakacyjną przejażdżkę i chcesz się upewnić, że wszystko dopiąłeś na ostatni guzik? Sprawdź, co powinieneś, co warto, a co musisz wozić w aucie. Chroń życie i zdrowie pasażerów, a także uniknij płacenia wysokiej grzywny za zaniechanie obowiązku.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Wielu kierowców zastanawia się, czy jeśli podróżują za granicę – jednorazowo, regularnie bądź wyjeżdżają na dłuższy okres – są zobowiązani do zakupu wszystkich przedmiotów, które trzeba wozić w samochodzie w danym kraju. Sprawa się komplikuje, gdy podczas jednej wyprawy przejeżdżasz przez wiele państw, a w każdym panuje inne prawo drogowe.

Na szczęście zgodnie z powszechnie przyjętymi i panującymi przepisami jesteś zobowiązany do wożenia w samochodzie tylko tych przedmiotów, które są wymagane w kraju, w którym zostało zarejestrowane auto. Jeśli Twoje ma rejestrację polską, musisz w nim wozić gaśnicę i odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Pozostałe przedmioty wozić możesz, jednak nikt nie ma prawa ich od Ciebie wymagać. Nie powinieneś też otrzymać za ich brak mandatu. Jeśli funkcjonariusz Ci go wypisze, odwołaj się, aby go unieważnić.

Pamiętaj, że znaczenie ma również to, w którym miejscu wozisz obowiązkowe przedmioty! Jeśli umieścisz gaśnicę w bagażniku, możesz otrzymać mandat, od którego płacenia się nie wymigasz.

bezpieczeństwo w aucie

Zwiększ bezpieczeństwo poprzez zwiększenie liczby przedmiotów ochronnych

Jak wspomnieliśmy, kupowanie innych przedmiotów – poza gaśnicą i odblaskowym trójkątem ostrzegawczym – nie jest konieczne. Ale zdecydowanie warto je nabyć! Do podstawy wymaganej w innych krajach należą apteczka oraz kamizelka odblaskowa. Za oba razem zapłacisz ok. 40 zł. Nie zajmują wiele miejsca, a mogą Ci się przydać w nieprzewidzianej sytuacji. Kamizelkę założysz nie tyko w czasie naprawy awarii, ale także nocnego postoju.

Chcesz wiedzieć, jakie inne przedmioty obowiązkowo wożą mieszkańcy innych państw? Oto część z nich: zapasowe żarówki oraz bezpieczniki, zapasowe koło wraz z narzędziami do jego założenia, dodatkowe okulary (w Hiszpanii), linka do holowania (na Słowacji).

bezpieczeństwo w aucie

Druki, które warto mieć w schowku samochodu

Bez względu na to, czy jeździsz tylko do sklepu i z powrotem, czy też podróżujesz po świecie, warto, byś w schowku swojego auta miał kilka czystych formularzy wydrukowanych z internetu. Znajdziesz je na różnych stronach, np. towarzystw ubezpieczeniowych. Pobranie nie wymaga opłat.

Pierwszy druk to oświadczenie o zdarzeniu drogowym: wypadku, kolizji, szkodzie parkingowej. W stresowej sytuacji możesz zapomnieć, jakie dane podać drugiemu kierowy (lub od niego wziąć), a także co napisać w oświadczeniu. Gotowy druk okaże się nieocenioną pomocą.

Drugi druk to zestawienie kontrolek, które mogą Ci się pojawić na tablicy rozdzielczej, wraz z opisami. Nieznany symbol w kolorze pomarańczowym lub czerwonym to znak, że dzieje się coś nieprawidłowego i powinieneś się jak najszybciej zatrzymać. Tylko co potem? Wyciągnij ze schowka ściągę i sprawdź – nic prostszego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *