Aktualności, Energetyka, Wydarzenia

Zielone światło Komisji Europejskiej dla budowy magazynów gazu w Polsce

fot. gazoprojekt.pl

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 390 milionów euro dla spółki PGNiG na budowę podziemnych magazynów gazu w Polsce. Inwestycje te zwiększą bezpieczeństwo dostaw błękitnego surowca, jednocześnie będą udostępniane wszystkim podmiotom na rynku.

Celem inwestycji PGNiG jest zwiększenie pojemności magazynów gazu w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Dolnym Śląsku oraz w Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskiem. Pomoc przewidziana jest także na budowę nowego podziemnego zbiornika w Kosakowie na wybrzeżu Bałtyku. Budowa nowych i rozbudowana istniejących zbiorników ma zakończyć się w 2015 r. Wszystkie projekty otrzymają dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Inwestycje te zwiększą pojemność magazynową w Polsce do ok. 2,6 miliardów m? gazu, co zbliża nas do unijnej średniej, która wynosi 14 proc. rocznego popytu.

O zgodę na pomoc publiczną dla tych projektów polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej w listopadzie 2009 r. Uzasadniając swoją decyzję Komisja podała, że inwestycje te polepszą bezpieczeństwo dostaw gazu w Polsce i całej Unii Europejskiej, co jestem celem dyrektywy Rady 2004/67/WE.

Źródło: POIS.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *