Aktualności

Rekuperacja w Twoim domu

Fot. EcoComfort.pl
W naszym kraju coraz modniejsze staje się nowoczesne, energooszczędne budownictwo. Coraz więcej osób rozumie, że budowa domu to inwestycja na całe życie i decyzje podjęte na początku zostaną z nami przez lata. Bardzo ważnym, ale często pomijanym tematem są problemy dotyczące odzysku ciepła, wilgoci oraz świeżego powietrza w domu.

Rekuperacja, bo o niej mowa często uważana jest za zbędny wydatek. Niestety wiele osób nie rozumie korzyści jakie przynosi zastosowanie wentylacji w domu. Rekuperator to urządzenie, które składa się głównie z wentylatorów oraz wymiennika (np.: krzyżowego lub obrotowego). Kolejnym ważnym elementem jest instalacja wentylacyjna, która wykonana jest z przewodów stalowych umieszczonych w pomieszczeniach. Na zakończeniach przewodów stosuje się anemostaty lub kratki, które doprowadzają świeże powietrze z zewnątrz lub usuwają powietrze ze środka. Zastosowanie systemu wentylacji w domu zapewnia ciągle świeże powietrze w pomieszczeniach. Dodatkowo taki system eliminuje wszelkie przeciągi oraz pozwala na regulację wilgotności, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z pleśnią i grzybami. Wentylacja pomaga także usuwać nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla, kurz i wiele innych czynników, wpływających niekorzystnie na jakość powietrza. Jednak największa zaleta rekuperatorów to możliwość odzysku ciepła. System taki polega na użyciu powietrza odprowadzanego z pomieszczeń do ogrzewania świeżego powietrza tak, żeby dopływało do pomieszczeń cieplejsze. Pozwala to na zmniejszenie temperatury grzania tradycyjnym medium, a to prowadzi do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku nawet o 30%. Odzysk ciepła nie wymaga od nas ponoszenia żadnych kosztów, to po prostu wykorzystanie zbędnego produktu, jakim jest odprowadzane powietrze do ogrzania pomieszczeń. Dzięki uprzejmości firm, takich jak np. EcoComfort, otrzymujemy możliwość weryfikacji różnicy w gospodarowaniu powietrzem z zastosowaniem metody rekuperacji.

Problem świeżego powietrza i odzysku ciepła nadal jest często pomijany. Skupiamy się na energooszczędności budynku, głównie nad surowcami budulcowymi, ale pomijamy inne szczegóły, które także są niezbędne. Instalacja wentylacyjna diametralnie zwiększa efektywność energetyczną naszego budynku. Nic tak jak rekuperacja nie ma tylu zalet i dobrego wpływu na nasze samopoczucie w pomieszczeniach. Świeże powietrze, brak nieprzyjemnych zapachów, przeciągów i grzybów a także ogromny wkład w zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku sprawiają, że nie powinno się rezygnować z wentylacji w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *