Aktualności

Zmiana dostawcy energii elektrycznej

fot. rwestoenoperator.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapowiedział całkowite uwolnienie cen dla klientów indywidualnych już od 2016 roku. Dzięki liberalizacji rynku energii elektrycznej będzie można nie tylko zmienić dostawcę prądu, ale także przyczynić się do realnego wpływu na dbanie o środowisko naturalne przy jednoczesnym zmniejszeniu miesięcznych opłat.

Jak zmienić sprzedawcę?

Cały proces bezpłatnej zmiany dostawcy energii nie powinien trwać więcej niż trzydzieści dni. Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy kompleksowej obejmującej zarówno kontrakt o sprzedaż, jak i świadczenie usług dystrybucji, co zagwarantuje ciągły dostęp do wykupionych świadczeń. Następnym krokiem jest wypowiedzenie uprzednio obowiązującego pisma z pierwotnym dostawcą energii elektrycznej oraz podpisanie umowy z nowym operatorem systemu dystrybucyjnego. Po poinformowaniu starego dostawcy należy na koszt nowego usługodawcy wymienić dotychczasowe liczniki pomiarowo-rozliczeniowe. Każdy klient dostaje fakturę, na której zostało wyszczególnione zużycie energii oraz koszty z tym związane. Liberalizacja rynku pozwala nie tylko na zmianę dostawcy z najkorzystniejszą ofertą finansową, ale przede wszystkim na klarowny i uczciwy kontrakt ze strony sprzedającego. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Mężczyzna musi zbudować dom, posadzić drzewo… – a co z domami energooszczędnymi?

Niskie zapotrzebowanie energii na ogrzanie domu pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Tego typu rozwiązania architektoniczne są droższe od standardowych projektów zaledwie o 5-6%  pozwalają one jednocześnie na nawet pięciokrotne zmniejszenie opłat za rachunki grzewcze. Ważnym wskaźnikiem jest wprowadzony od 2009 roku współczynnik EP określający roczne zużycie nieodnawialnej energii elektrycznej. Od 2018 roku wszystkie domy będą musiały zostać  zbudowane w systemie energooszczędnym, co oznacza, że właściciele będą musieli zapewnić dobrą izolację wszelkich przegród zewnętrznych, wysokosprawny system wentylacji, system grzewczy, a także zredukować mostki termiczne budynku. Przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery i tym samym dbania o środowisko naturalne.

Oszczędna pani domu

Codzienne praktyki również mogą znacząco poprawić stan finansowy gospodarzy. A to wszystko dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad: umiejętne korzystanie z żarówek energooszczędnych, gotowanie pod przykrywką, wyłączanie światła podczas nieobecności w pokoju, a także wyłączenie urządzeń typu stand-by. Istotny jest również dobór urządzeń elektrycznych, które posiadają klasę energetyczną A++. Dobry poradnik oszczędzania energii zawiera setki rad, niemniej najważniejsza jest samodyscyplina i zdrowy rozsądek. Zmiana dostawcy energii elektrycznej, inwestycja w energooszczędne domy i wprowadzenie korzystnych nawyków użytkowania prądu pozwoli na znaczne zmniejszenie miesięcznych rachunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *