Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Raki rozgościły się w Dzikiej Korsakówce

rak błotny
fot. Lasy Państwowe

Kilkadziesiąt raków błotnych znalazło nowy dom w zbiorniku Dzika Korsakówka w Nadleśnictwie Olsztyn. W tym roku chronione skorupiaki były wypuszczane także w innych nadleśnictwach.

Rak błotny (Astacus leptodactilus) podlega ochronie częściowej, dlatego zgodę na jego odłowienie z miejsca regularnego przebywania i wpuszczenie w wody Dzikiej Korsakówki wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Celem wpuszczenia 50 raków jest przede wszystkim prowadzenie badań dotyczących wzrostu liczebności i zwiększenia efektywności rozrodu raka w środowisku naturalnym oraz monitorowanie nowo powstałej populacji.

By w przyszłości móc monitorować populację tych rodzimych skorupiaków, wypuszczone osobniki oznakowano znacznikami PIT tag poprzez iniekcję w jamie ciała. Zaraczenie odbyło się przy współpracy ichtiologa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr. Krzysztofa Kozłowskiego.

Dzika Korsakówka to użytek ekologiczny na terenie leśnictwa Mendryny, utworzony w celu zachowania obszaru wodno-błotnego. Stanowi on miejsce występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Teraz w wodach Dzikiej Korsakówki żyć i rozmnażać się będą raki błotne. Gatunek ten urozmaici bogactwo gatunkowe oraz umożliwi prowadzenie badań naukowych.

Leśne ostępy Nadleśnictwa Olsztyn stanowią niezwykłe bogactwo przyrodnicze, które zachwyca i zapiera dech w piersiach wędrowcom przemierzającym Puszczę Napiwodzko – Ramuckiej. Charakteryzują się dużą różnorodnością biologiczną, a przecież nieopodal znajduje się wojewódzkie miasto liczące prawie 200 tys. mieszkańców.

We wrześniu raki wpuszczano do jednej z rzek w Nadleśnictwie Zwoleń (RDLP w Radomiu). Tam wsiedlono 100 raków szlachetnych. Natomiast w październiku raki trafiły do zbiornika w katowickim Nadleśnictwie Siewierz.

Daria Stojaniuk, Nadleśnictwo Olsztyn
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *