Aktualności

Pomysły na aranżację ogrodu

fot. gardenpuzzle.pl

Projekt aranżacji ogrodu możemy zamówić w profesjonalnej firmie, ale możemy również zdecydować się na stworzenie samodzielnego projektu. Wiele zależy od tego jakie środki finansowe możemy przeznaczyć na stworzenie ogrodu oraz jaką ilością wolnego czasu dysponujemy. Zanim przystąpimy do tworzenia planów ogrodu dobrym pomysłem jest określenie, jakim budżetem możemy dysponować.

W ten sposób możemy lepiej określić na jakie materiały budowlane do ogrodu, meble będziemy mogli sobie pozwolić. Jeśli chcemy stworzyć zarówno modny, jak też estetyczny i funkcjonalny ogród dobrym pomysłem może być zapoznanie się z już gotowymi projektami ogrodów (np. w oprogramowaniu Garden Puzzle). W ten sposób możemy między innymi zobaczyć, które rozwiązanie pasują do naszych oczekiwań, czy która stylistyka najbardziej się nam podoba. Jest to ważne, gdyż ogród ma być miejscem, w którym powinniśmy się dobrze czuć. W ogrodzie możemy wypocząć, poprawić sobie samopoczucie.

Mały ogród

Nie zawsze możemy dysponować odpowiednią duża powierzchnią użytkową ogrodu. Mały ogród zawsze będzie nieco trudniejszy do aranżowania. Musimy się w nim liczyć z ograniczeniami w zakresie posiadanej, wolnej przestrzeni użytkowej. Nawet, jeśli dysponujemy małym ogrodem możemy stworzyć bardzo efektowny oraz piękny ogród. Przy małym ogrodzie warto rozpocząć aranżowanie od wybrania ogrodzenia, gdyż w małej przestrzeni użytkowej ogrodu ogrodzenie jest bardzo ważnym a przede wszystkim widocznym elementem. Jeśli postawimy na ogrodzenie, które będzie, zbyt przytłaczające możemy mieć trudności w stworzeniu estetycznie prezentującego się ogrodu. Istotne może być również ukrycie ogrodzenia, które niezbyt ładnie się prezentuje, choć jest użyteczne, co można zrobić z wykorzystaniem roślin. Jest to zabieg bardzo często stosowany przy małych ogrodach. Jeśli ukryjemy ogrodzenie za ścianą zielnie ogród może wydawać się nieco większy. Wizualne stworzenie wrażenia większej przestrzeni użytkowej pozwala na stworzenie przestrzeni, w której będziemy się czuli znacznie lepiej. Jeśli poza naszą działką mamy bardzo atrakcyjnie prezentujące się otoczenia w postaci lasu, łąki możemy wówczas zdecydować się na ogrodzenie, które pozwoli na wykorzystanie estetycznych walorów otoczenia poza ogrodem.

Można zdecydować się między innymi na ażurowy płot, co pozwala sprawić, że roślinność poza ogrodzeniem będzie się łączyła z roślinnością w naszym ogrodzie.

Wykorzystać w małym ogrodzie można również ogrodzenie sąsiada, które może zostać potraktowane przez nas jako tło dla naszego ogrodu podobnie jak traktowane są ściany w pokojach wewnątrz budynków. Warto brać pod uwagę, że w małych ogrodach szczególnie istotne staje się zachowanie spójności stylistycznej pomiędzy ogrodem, tarasem oraz domem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie stylistyki poszczególnych elementów przestrzeni ogrodu, czyli zarówno wyglądu tarasu, domu oraz roślinności i elementów zastosowanych w ogrodzie. Pozwala to na stworzenie ogrodu, który będzie się prezentował, jako stylowy oraz estetyczny a jednocześnie nie stracimy na funkcjonalności ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *