Aktualności

Elektrownie wiatrowe. Polska a świat

fot. odnawialne-firmy.pl
Chociaż w Polsce w ciągu dziesięcioleci nie korzystano z odnawialnych źródeł energii, dziś staramy się nadrobić te zaległości. Mimo, iż wciąż jesteśmy krajem, w którym głównym surowcem energetycznym jest węgiel, coraz chętniej skłaniamy się ku nowym, i co najważniejsze, ekologicznym źródłom energii odnawialnej. Chociaż elektrownie wiatrowe zaspokajają tylko kroplę w morzu potrzeb na energię, z pewnością ich rola będzie sukcesywnie rosnąć.

Jeszcze kilka lat temu widok elektrowni wiatrowych w Polsce należał do rzadkości. W tym samym czasie odnawialne źródła energii były już eksploatowane na szeroką skalę w Europie Zachodniej i krajach rozwiniętych. Wystarczyło przekroczyć naszą zachodnią granicę, aby przekonać się na jaką skalę nasi sąsiedzi wykorzystują energię jaką dają siły przyrody. Tym bardziej w dobie zwiększającego się ciągle zanieczyszczenia środowiska, kurczenia się zasobów naturalnych planety czy wręcz konfliktów zbrojnych na ich tle, a co za tym idzie niestabilnej cenie i zagrożeniu ciągłości dostaw surowca. Kryterium ekologiczne odgrywa kluczową rolę, gdyż ciągle rosnące potrzeby cywilizacji, przemysłu i gospodarek świata mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej na ogromną skalę. Zmiany klimatu, zatrute powietrze, gleba i woda nie rokują dobrze na przyszłość. Wyjściem z sytuacji jest rozwój technologii umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Na szczęście ostatni okres to wzmożone zainteresowanie tą kwestią także polskiej gospodarki i możemy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości „dogonimy” Zachód choć trochę.

Tym bardziej, że w ostatnim czasie na terenie Polski pojawiają się nowe elektorowie wiatrowe, a polscy inżynierzy projektują przełomowe konstrukcje (w tym kierunku wyspecjalizowało się wiele firm http://www.odnawialne-firmy.pl/Energia_wiatrowa,w0,k206.html) . Przykładem takiego niekonwencjonalnego przedsięwzięcia jest elektrownia wiatrowa o pionowej osi obrotu, składająca się z 3 kolumn o łącznej mocy 1,5 MW. Inwestycja realizowana jest w gminie Kodeń. Innym przykładem rozwoju takiej technologii w Polsce są inwestycje w gminie Rzepin i Radziejów. Tam, z pomocą duńskich inwestorów, powstaną kolejne elektrownie w naszym kraju. Warto zaznaczyć że w Danii energia uzyskiwana z odnawialnych źródeł energii, w tym z wiatru, odgrywa od dawna znaczącą rolę na rynku energetycznym, a elektrownie wiatrowe stanowią ważne ogniwo..

To właśnie przemysł powinien być głównym beneficjentem korzyści, jakie daje zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Zwłaszcza mając tak duże zapotrzebowanie na nią. Wydaje się, że to właśnie tam powinno podejmować się największe wysiłki w celu zmniejszenia produkcji zanieczyszczeń i negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Warto zauważyć, że budowy elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii są aktualnie bardzo pożądane i chętnie finansowane przez rządy wielu krajów na świecie. Dla zobrazowania mocy jaką elektrownia wiatrowa może wygenerować, warto przytoczyć przykład Brazylii. Tam, korzystając z licznych programów dofinansowania inwestycji przez rząd, powstanie elektrownia mogąca zaspokoić potrzeby miasta wielkości Sao Paulo.

Wiele osób nie docenia jeszcze w pełni możliwości jakie dają odnawialne źródła energii oraz inne niekonwencjonalne metody jej wytworzenia. Jeżeli na naszej, cywilizacyjnej, liście priorytetów pojawił się aspekt dbania o środowisko naturalne, które systematycznie niszczymy, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jak najbardziej pożądanym kierunkiem rozwoju tej gałęzi gospodarki. W ujęciu zarówno globalnym jak i lokalnym.

One comment

  1. 1

    Rzeczywiście, powinniśmy zainteresować się bardziej turbinami o pionowej osi obrotu o małych mocach – cechuje je prostota budowy i niskie koszty. W dodatku działają już przy niskich prędkościach wiatru (na. Savonius). Widziałem już kilka konstrukcji wykonanych z…. beczek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *