Aktualności, Ekologia, Rolnictwo

O czym trzeba pamiętać, by uprawiać ekologiczne rolnictwo w pełni legalnie?

Rolnictwo ekologiczne (Fot. stara.podrb.pl)

Rolnictwo ekologiczne zyskuje coraz większe znaczenie w gospodarce. Przyczyn jest wiele i należy wśród nich wymienić chociażby większą dbałość o jakość spożywanej żywności, aspekt zdrowotny, a także wpływ na środowisko naturalne.

Aby gospodarstwo było w pełnym tego słowa znaczeniu ekologiczne, nie wystarczy, że nie będą przy uprawie stosowane toksyczne środki ochrony. Musi ono spełniać określone normy krajowe i unijne szczegółowo precyzujące zakres działań gospodarstwa w całym procesie produkcyjnym, począwszy od zakupu materiału siewnego aż po zbiór plonów.

Zasady rolnictwa ekologicznego

Rolnicy, którzy chcą przekwalifikować swoje gospodarstwo z metod konwencjonalnych na ekologiczne, muszą przejść dwuletni okres adaptacyjny mający na celu rekultywację pól uprawnych. Grunty pod uprawy ekologiczne nie mogą być nawożone sztucznymi nawozami. Stosowane metody powinny być przyjazne dla środowiska naturalnego, a ponadto przyczyniać się do zwiększenia żyzności gleby. Powszechne jest stosowanie płodozmianu przy użyciu obornika, nawozów zielonych oraz przekompostowanego materiału organicznego. Materiał siewny powinien pochodzić z upraw ekologicznych. Dane producentów takiego materiału znajdują się w ?Wykazie materiału siewnego, nasion i wegetatywnego materiału nasadzeniowego wyprodukowanego metodami ekologicznymi? publikowanym na stronie internetowej Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Kwalifikacji materiału jako ekologicznego dokonuje się na podstawie postanowień Ustawy z dnia 9 listopada 2012 roku o nasiennictwie (Dz. U. z 2012 roku, poz. 1512) oraz rozporządzeń wykonawczych. Należy pamiętać, że materiał siewny podlega ochronie prawnej. Oznacza to, że hodowca będący właścicielem danej odmiany powinien otrzymać opłatę licencyjną od producenta. W przypadku gospodarstw korzystających z przywileju odstępstwa rolnego opłata uiszczana hodowcy wynosi 50% opłaty licencyjnej. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie odmiany roślin objęte są odstępstwem. Podobnie jak w przypadku gospodarstw konwencjonalnych, opłatę za odstępstwo rolne wnoszą rolnicy posiadający grunty o powierzchni przekraczającej 10 ha (przy uprawie ziemniaków), 25 ha (przy uprawie pozostałych roślin w przypadku upraw krajowych) i 30 ha (przy uprawie pozostałych roślin w przypadku upraw unijnych). Istnieje możliwość uchylenia opłat licencyjnych i za odstępstwo rolne. Można bowiem dokonać zakupu kwalifikowanego materiału siewnego od firmy nasiennej będącej licencjobiorcą. Daje to gwarancję, że materiał jest najwyższej jakości, a jego czyszczenie i zaprawianie zostało przeprowadzone metodami ekologicznymi. Więcej informacji na temat kwalifikowanego materiału siewnego można uzyskać na stronie agencjanasienna.pl.

Rozwój gospodarstw ekologicznych na przestrzeni ostatniej dekady

Rolnictwo ekologiczne w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Przyczynia się do tego wzrost zainteresowania społeczeństwa zdrową żywnością, a także konieczność ochrony środowiska naturalnego. O ile w 2002 roku udział gospodarstw ekologicznych w całej produkcji rolnej wynosił zaledwie 0,3%, o tyle obecnie kształtuje się on na poziomie 4%. O skali wzrostu znaczenia tego sektora produkcji rolnej świadczy ilość powstałych gospodarstw oraz powierzchnia pół uprawnych. W 2004 roku produkcją ekologiczną zajmowało się 3760 gospodarstw na powierzchni 82 730 ha. Dziesięć lat później jest ich już 26 598, a powierzchnia upraw ekologicznych wynosi obecnie niemal 670 000 ha. Gospodarstwa ekologiczne podlegają stałej kontroli jednostek certyfikujących powołanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednostki te działają zgodnie z unijną Normą PN-EN 45011 „Wymagania ogólne dotyczące działania jednostek prowadzących system certyfikacji wyrobów”. Obecnie w Polsce funkcjonuje dziesięć takich jednostek certyfikujących

(źródło: http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Rolnictwo-ekologiczne/Kontrola-i-certyfikacja/).

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *