Aktualności, Styl życia, Zdrowie

Nie pij alkoholu w ciąży

freeimages.com

Kobieta w ciąży nie powinna pić nawet najmniejszych ilości alkoholu. W przeciwnym razie jej dziecko może urodzić się z bardzo poważnym schorzeniem – alkoholowym zespołem płodowym.

Jest to choroba nieuleczalna. Dzieci nią dotknięte rodzą się ze zdeformowanymi twarzami, niesprawnie funkcjonującymi narządami wewnętrznymi (przede wszystkim mózgiem), a ich rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny nie przebiega prawidłowo, przez co nie są one przystosowane do życia w społeczeństwie.

Niestety, wiele kobiet ciągle nie pojęcia, jak fatalne skutki dla dziecka w łonie matki może mieć spożywanie napojów alkoholowych, albo ignoruje niebezpieczeństwo. Według badań PBS przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych aż 33% kobiet w wieku 18-40 lat piło alkohol w czasie ciąży.

Społeczeństwo należy uświadamiać. W ostatnim czasie w działania edukacyjne włączyła się branża piwowarska.

„Wprowadziliśmy na opakowania naszych produktów oraz materiały marketingowe oznakowanie >>W ciąży nie piję alkoholu<< i nawiązaliśmy relacje ze środowiskiem ginekologów. Z naszej inspiracji powstały zalecenia dla gabinetów ginekologicznych, w ramach których panie mają otrzymywać informacje, że absolutnie nie wolno im spożywać alkoholu w okresie ciąży. Bardzo zależy nam na tym, aby drogą rozporządzenia Ministra Zdrowia te zalecenia stały się obligatoryjne" - mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Adamski z Kompanii Piwowarskiej.

Niektóre kobiety w ciąży sięgają po piwa bezalkoholowe. Są już na rynku takie, w których faktycznie nie ma alkoholu. Większość zawiera jednak jego niewielkie ilości. Przyszła mama, która decyduje się na spożycie piwa bezalkoholowego, musi być więc bardzo ostrożna.

Źródło: InfoWire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *