Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

DREWNO POD WIĘKSZYM NADZOREM

fot. Ministerstwo Środowiska

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Środowiska. Istotą projektu jest określenie sankcji za naruszenie unijnych przepisów w sprawie ustanowienia systemu zezwoleń na przywóz drewna do Wspólnoty Europejskiej oraz dotyczących obowiązków podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna.

Projektowane zmiany wdrażają do polskiego prawa przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 2173/2005, które dotyczą ustanowienia systemu zezwoleń na przywóz drewna do Wspólnoty Europejskiej (FLEGT) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 mówiącego o obowiązkach podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna (EUTR).

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza sankcje za przywóz do Polski produktów z drewna, które pochodzą z państw partnerskich, jeżeli dostawa nie jest objęta zezwoleniem FLEGT. Program licencjonowania przywozu drewna jest wdrażany dobrowolnie w ramach umów partnerskich z krajami i regionami produkującymi drewno, które zgodzą się na współpracę z UE. Takie umowy podpisały m.in. Kongo, Ghana, Indonezja, Kamerun, Liberia, Republika Środkowoafrykańska.

Nowelizacja określa karę za łamanie tego zakazu – dwukrotność wartości przywiezionych produktów. – Wysokość kary jest zgodna z zaleceniem zawartym w rozporządzeniu ? nakładane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające – wyjaśnia Maciej Grabowski, minister środowiska. Na terenie Polski organem weryfikującym zezwolenia FLEGT będzie naczelnik urzędu celnego.

Rozporządzenie EUTR nakłada obowiązki na podmioty wprowadzające po raz pierwszy do obrotu drewno lub wyroby drewniane oraz podmioty będące w dalszej części łańcucha dostaw. Ci pierwsi będą musieli posługiwać się tzw. Systemem Zasad Należytej Staranności, czyli m.in. dokonać weryfikacji pochodzenia drewna i jego legalności. Ci drudzy będą musieli prowadzić ewidencję dotyczącą zakupów i sprzedaży materiałów.

Na gruncie polskim monitorowaniem oraz nadzorowaniem podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i jego produkty będzie zajmowała się Inspekcja Ochrony Środowiska. Przy ustalaniu wysokości kar za nieprzestrzeganie przepisów, organy inspekcji ochrony środowiska będą brać pod uwagę m.in.: rodzaj, zakres i skutki naruszenia przepisów, wartość drewna czy dotychczasową działalność podmiotu. Kary pieniężne przewidziane za różnego rodzaju naruszenia przepisów wahają się od 500 zł do 200 tys. zł. Wpływy z kar będą stanowić dochód budżetu państwa.

Do projektu włączono także przepis przewidujący odstąpienie od wymierzania administracyjnej kary pieniężnej i umorzenie postępowania, jeśli do naruszenia przepisów doszło wskutek zdarzeń i okoliczności, których podmiot nie mógł przewidzieć. Jest to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2002 r.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *