Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Orły na Helu online

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Na terenie ośrodka prezydenckiego na Półwyspie Helskim od kilku lat gnieździ się para bielików. W zeszłym roku orły założyły nowe gniazdo i wyprowadziły udany lęg (dwa pisklęta, które zostały zaobrączkowane w maju 2014 r.). To właśnie przy tym gnieździe zainstalowano kamerę, która pozwoli 24 godziny na dobę śledzić poczynania orłów. Kamera została zainstalowana na wysokości 18 metrów, na czubku drzewa, w odległości ok. 2 metrów od gniazda.

W realizacji projektu wzięły udział: Kancelaria Prezydenta, Lasy Państwowe i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Zgodę na wejście do strefy i zainstalowanie sprzętu wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku. Zezwolenie wydane zostało pod ściśle określonymi warunkami, tak aby nie powodować płoszenia i niepokojenia tych chronionych i nielicznych ptaków.

W lutym br. przekonamy się czy orły wrócą do gniazda, gdyż wtedy właśnie rozpoczną się prace ptaków nad przygotowywanie go do lęgu. Jeżeli wszystko się powiedzie, wkrótce rozpocznie się transmisja obrazu rejestrowanego przez kamerę.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *