Aktualności

Zdrowie i uroda uwięzione w pokrzywie

herbata z pokrzywy
fot. herbata.info

Już wiele lat temu ludzie odkryli niesamowitą moc pokrzywy: gotowali z jej liści zupę, parzyli herbaty. Obecnie coraz popularniejsze staje się sięganie po dawno zapomniane przepisy na zdrowie i urodę naszych babek – jednym z ich składników jest właśnie pokrzywa.

Zwyczajna, lecz niezwykła

Pokrzywa rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach, przez co pewnie nie raz i nie dwa zdarzyło nam się przypadkiem jej dotknąć i oparzyć podczas wycieczek, zbierania grzybów czy zabaw na łąkach w dzieciństwie. W stanie dzikim porasta teren Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej – wydawać by się mogło, że to zwykły chwast, lecz prawda jest zupełnie inna.

Roślina ta jest wykorzystywana na bardzo wiele i bardzo różnych sposobów: powstają z niej kosmetyki, jest jadana przez ludzi i zwierzęta, dostarcza włókien i barwników, użytkowana jest w ogrodnictwie. Przede wszystkim jednak ma także niesamowite działania zdrowotne.

Zastosowanie pokrzywy w lecznictwie

Już nasze prababcie gotowały zupę z pokrzywy i parzyły z niej herbatę. Nie tylko z powodów jej walorów smakowych, ale przede wszystkich prozdrowotnych. Medycyna ludowa zaleca wręcz, by przy zmęczeniu pijać sok ze świeżo zerwanej pokrzywy! Jednak jej właściwości są zachowane także w suszu.

Pokrzywa działa na nas moczopędnie, dzięki czemu łatwiej wydalamy z organizmu toksyny i inne szkodliwe produkty powstałe w trakcie procesu przemiany materii. Pozbywamy się także nadmiaru wody, co pozwala na utratę zbędnych kilogramów, opuchlizny i obrzęków. Herbata z pokrzywy pomoże nam także w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego.

Napar ten ma także właściwości, dzięki którym możemy zadbać o urodę. Herbata z pokrzywy dostarczy bowiem naszemu organizmowi makro- i mikroelementów, takich jak fosfor, wapń, siarka, magnez, potas, żelazo, jod, sód i krzem. Ponadto znajdziemy w niej także witaminę A, B2, C i K. Dzięki ich działaniu poprawi się stan naszej skóry, włosów i paznokci, ale także ogólna kondycja – wzmocni się nasza odporność, a nasz organizm będzie sprawniej funkcjonował.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *