Promowane

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczne - fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne dostępne są na rynku od ponad 30 lat i ze względu na ciągły rozwój tej gałęzi, przewiduje się, że wraz z upływem czasu takie rozwiązanie będzie cieszyło się coraz większą popularnością. Zwłaszcza w zachodniej części Europy obserwuje się wzmożone zastosowanie fotowoltaiki, choć także i w Polsce wiele osób postanawia skorzystać z nowej techniki wytwarzania prądu z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne to ekologiczne, nie oddziałujące na zanieczyszczenie środowiska narzędzie, dzięki którym można podgrzać wodę na cele użytkowe, a co ciekawe, rozwiązania fotowoltaiczne stosowane są m.in. w kalkulatorach, lampach ogrodowych a nawet statkach kosmicznych.

Funkcjonowanie fotowoltaiki polega na konwersji promieni słonecznych na prąd, wykorzystywany zarówno w domu, ale także w większym zakresie w przemyśle. Instalacja składa się z mniejszych elementów – połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, tworzących panele. Aby system poprawnie działał,  konieczny jest inwerter.

Czemu służy inwerter?

Inwerter nazywany jest również falownikiem. Urządzenie to zamienia powstały w panelach prąd stały na prąd zmienny, który nadaje się do zasilenia domowych urządzeń. Instalacja zestawu fotowoltaicznego nie wymaga przeprowadzenia znacznych zmian w dotychczasowej elektryce, jest on podłączany do przewodów. Dzięki panelom fotowoltaicznym od suntrack.pl można pozyskać tańszy prąd w domowych gniazdkach. Jeśli wytworzona energia nie zostanie zużyta na bieżące potrzeby, istnieje możliwość jej magazynowania lub sprzedaży.

Gdzie instaluje się panele fotowoltaiczne?

Jak można zauważyć, zdecydowanie najczęściej fotowoltaikę instaluje się na dachu budynku. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie paneli na gruncie za pomocą specjalnej konstrukcji.

Zapas energii na długi czas

Obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami pozyskania energii, w tym właśnie fotowoltaiką. Dzięki wytwarzaniu przez panele darmowego prądu, udało się zredukować koszty o 99%. Panele w zależności od mocy, produkują różną ilość prądu, przyjmuje się, że te o mocy 1 kWp, które umieszczone są w kierunku południa, na przestrzeni roku potrafią wytworzyć około 900-1100 kWh energii.

Nie trzeba posiadać zezwolenia w przypadku mikroelektrowni PV do 40 kW. Operator zobowiązany jest by podłączyć zestaw do sieci, jeśli jego moc nie przewyższa mocy naszego przyłącza elektrycznego. Do 2020 roku Polska musi zrezygnować w pewnym stopniu z innych źródeł pozyskania energii na rzecz rozwiązań odnawialnych. Ma to na celu zmniejszenie spalania paliw kopalnianych i ogólną poprawę stanu środowiska naturalnego.

Ile kosztuje instalacja systemu?

Ceny zależą przede wszystkim od typu stosowanych paneli, mogą być one polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Na koszty wpływa także marka i kwestia inwertera. Należy wziąć też pod uwagę poziom trudności montażu paneli.

Chcąc pozyskać odpowiednią wartość energii, czyli średnio na jedną rodzinę 2500 – 3500 kWh rocznie, musimy przygotować się na wydatek rzędu 18 000 – 25 000 zł. Warto poczytać więcej na temat dofinansowania które znacznie odciąży koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *