Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Regionalna sieć recyklingu

sieć recyklingu
Fot. Emapa.pl

Fot. Emapa.pl

W 1997 roku rozpoczęła się w Polsce nowatorska jak na owe czasy działalność związana z recyklingiem pojazdów, polegająca na wstępnym demontażu, osuszania, a następnie przetwarzaniu w strzępiarce.

Firmą zajmującą się  tą działalnością jest Impexmetal S.A., który wokół młynu Scrapena utworzył regionalną sieć recyklingu pojazdów, obejmującym swoim zasięgiem południowo ? zachodni region Polski. Sieć tą tworzy 100 punktów odbioru, a także grupa przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem, które są związane kapitałowo z macierzystą spółką. Zdolność przerobowa omawianej sieci osiąga około 75 tys. pojazdów rocznie. Spółka Scrapena dysponuje nowoczesną infrastrukturą techniczną i organizacyjną, która umożliwia sprawną realizację kompleksowych zadań polegających na recyklingu, tworzy jednocześnie centrum sieci. Podstawową linią wykorzystywaną w firmie jest linia do strzępienia pojazdów z rozdziałem na frakcje ciężką i lekką. Ma ona imponującą wydajność przerobu jednego pojazd na 30 sekund. Sieć tą tworzą także placówki skupu i przerobu złomu zlokalizowane w Chrzanowie, Lublinie i Polipnie, które są wyposażone w odpowiednie do tego urządzenia, natomiast tylko skupem pojazdów zajmuje się osiem punktów z siedzibą w Rzeszowie, Chełmie, Kaliszu, Włocławku, Opolu, Tuszynie i Częstochowie. Głównym zadaniem sieci jest dostarczenie odpowiedniej ilości wycofanych pojazdów do strzępiarki Scrapena, gdzie z karoserii pozyskuje się złom, natomiast pozostałem materiały przekazywane są do spalenia w cementowni w Strzelcach Opolskich. Firma planuje rozwój działalności związanej z przerobem złomu akumulatorowego, w tym celu ma powstać zakład o wydajności 70 tys. ton rocznie. W zakładzie byłyby gromadzone akumulatory w odpowiednich kontenerach w ilości 500 ? 600 sztuk. Punkt ich zbierania znajdowały by się w 50 ? 60 miejscach w kraju. Rozszerzenie działalności planowane jest pomimo faktu iż moce przerobowe istniejących zakładów znacznie  przekraczają zapotrzebowanie na przerób akumulatorów ołowianych w kraju. Firma ma nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie.

Działalność sieci Impexmetal S.A. pomimo swojego lokalnego charakteru zasługuje na uznanie, gdyż jej plany rozwojowe są dalekosiężne. Zamierzają oni zaspokoić zdolność przerobu 1/6 samochodów wycofanych z eksploatacji w Polsce. Innowacyjnym pomysłem zasługującym na uznanie jest także objęcie działalnością nie tylko stacji demontażu, ale również młynu przemysłowego. Kolejnym zamierzeniem firmy jest budowa zakładu zajmującego się recyklingiem materiałów pochodzących z wycofanych samochodów.

Piotr Głaz, Andrzej Głaz

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *