Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Ekologiczny stadion w stolicy Kataru

Fot. Inhabitat.com

Foster i Partners Unveil Solar World Cup Stadium w Katarze

Katar ubiega się o organizację mistrzostw świata w 2022. Może liczyć na wsparcie Partners i Foster Unveil w budowie imponującego energooszczędnego stadionu na światowym poziomie. Lusail Iconic Stadium został ujawniony na konferencji w Londynie. Stadion będzie wystarczająco duży, aby pomieścić ponad 86000 widzów. Został zaprojektowany specjalnie do ekstremalnych warunków letniej stolicy Doha. stadion będzie chłodny w gorące i upalne dni, a także będzie generował energię z paneli słonecznych umieszczonych na zadaszeniu parkingu wokół stadionu.
Foster & Partners dodaje stadion do oferty na mistrzostwa świata w 2022 roku. Obecnie konkuruje z ośmioma innymi ofertami na mistrzostwa w 2018 i 2022 r., w tym z Australią, Koreą Południową, Stanami Zjednoczonymi, Anglią, Japonią, Rosją, Hiszpanią i Portugalią, Belgią i Holandią. Projekt FP został zaprojektowany jako główny stadion w Doha, stolicy Kataru, i to na nim miałaby się odbyć ceremonia i mecz otwarcia, jak również mecze finałowe. Stadion ma charakterystyczny dach w kształcie siodła. Posiada również dach (baldachim), mogący w pełni się otworzyć lub zamknąć. Refleksyjny basen z wodą otacza cały stadion i kibiców, którzy muszą przekroczyć fosę aby dotrzeć do stadionu eco.

Fot. Inhabitat.com

Lusail Iconic Stadium będzie zapewniał optymalny pogląd wydarzeń na boisku wszystkim kibicom w chłodnych i wygodnych warunkach, wykorzystując przyjazne dla środowiska technologie chłodzenia. Stadion znajdzie się na terenie nowego osiedla w północnej części Doha. Zostanie również utworzona nowa linia metra i drogi bezpośrednie, dzięki którym może nastąpić pobudzenie rozwoju tego obszaru. Panele słoneczne zostaną zainstalowane na zadaszeniach nad parkingiem, a wytworzona w ten sposób energia odnawialna będzie zasilała stadion w czasie jego eksploatacji. Gdy na stadionie nie będą organizowane żadne zawody, gromadzona energia z paneli solarnych zostanie wykorzystana do zasilania sąsiednich budynków mieszkalnych.

Andrzej Głaz

Inhabitat.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *