Aktualności, Promowane

Dlaczego warto jeść bazylię?

bazylia - zioła
fot. castorama.pl

Nazwa tego zioła wywodzi się z antycznego Rzymu i pochodzi od… bazyliszka. Bazylia to jedno z najbardziej popularnych ziół używanych w kuchni. Podkreśla i wydobywa smak przyrządzanych potraw. Jest często używana w kuchni śródziemnomorskiej. Dlaczego warto jeść bazylię?

Bo pysznie smakuje

Bazylia to główny składnik wielu dań. Przygotowuje się z niej aromatyczne pesto. Razem z mozzarellą i pomidorami tworzy włoskie caprese. Ma przyjemny, korzenny smak i zapach. Ponieważ najlepiej smakuje na surowo, jest składnikiem wielu sałatek. Świeże liście nadają aromatu gęstym, pomidorowym zupom. Ususzoną dodaje się do włoskich dań, zup, sosów i pizzy. Naciera się nią także mięsa do pieczenia. Używa jest do aromatyzowania octu winnego i oliwy z oliwek. Najlepiej dodawać ją do gotowania lub smażenia pod sam koniec, gdyż zbyt wysoka temperatura może zniszczyć jej smak.

Bo jest źródłem witamin

Bazylia dostarcza organizmowi świeżych witamin. Jest źródłem witaminy A, która chroni wzrok i wspomaga rozwój tkanek. Dostarczając witaminy C, chroni organizm przed atakami wirusów i działaniem wolnych rodników. Zapewniając dawkę witaminy B5, korzystnie wpływa na kondycję włosów. Zioło skrywa również sporo cennych substancji odżywczych: magnezu, wapnia, żelaza i potasu.

Bo łagodzi wzdęcia

Tę właściwość bazylii docenią osoby, które lubią dobrze zjeść. Kilka listków bazylii dodanych do sałatki poprawia trawienie i łagodzi wzdęcia. Ułatwia też przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Zapobiega skurczom żołądka, pobudzając jego soki do trawienia. Pobudza również apetyt. Mało osób wie, że bazylię stosuje się także jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom.

Bo wspomaga pracę układu nerwowego

Bazylia ma nie tylko działanie podobne do mięty, ale także do melisy. Uspokaja, działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i pomaga zwalczać bezsenność, zmniejszając nadpobudliwość.

Bo rozgrzewa organizm

Roślinie tej przypisuje się działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Sałatka z bazylii nie jest więc takim kiepskim pomysłem, kiedy dopada nas przeziębienie.

Odstrasza owady

Tę właściwość bazylii docenią wszyscy ci, którzy nie lubią nieproszonych gości w domu. Nawet jeśli rzadko używamy świeżych liści bazylii w domu, to warto ją hodować na parapecie. Zapach bazylii odstrasza komary, a jej sok przynosi ulgę w pogryzieniach przez owady.

Uprawa i gatunki bazylii

Istnieje około 150 gatunków bazylii. W Polsce najbardziej popularna jest bazylia pospolita, którą można rozpoznać po intensywnym korzenno-kwiatowym zapachu. Bazylia czerwona ma nieco inny kolor, a grecka inny kształt liścia. Bazylia cytrynowa, jak jej nazwa wskazuje, ma świeży cytrusowy zapach. Polecana jest do potraw z ryb oraz owoców morza. Uprawa bazylii nie jest skomplikowana, a roślina nie jest wymagająca. Świetnie rośnie zarówno w domowych doniczkach, jak i w ogródku. Można ją uprawiać także w skrzynkach balkonowych.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *