Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne

Amerykanie dzielą się doświadczeniami łupkowymi

Fot. Lupki.mos.gov.pl

A ostatnim tygodniu z wizytą do Polski przyjechali przedstawiciele Departamentu Ochrony Środowiska stanu Pensylwania (DEP) – Scott Perry (Zastępca Sekretarza Office of Oil and Gas Management) i Kurt Klapkowski (Dyrektor Bureau of Oil and Gas Planning and Program Management). Głównym celem ich wizyty było przeprowadzenie szkolenia z zakresu zarządzania działalnością górniczą związaną z gazem z łupków dla pracowników polskich instytucji i urzędów. Szkolenie trwało trzy dni i odbyło się w siedzibie Ministerstwa Środowiska. Uczestniczyło w nim niemal 100 osób, przede wszystkim z wojewódzkich inspekcji ochrony środowiska, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska i okręgowych urzędów górniczych. Nie zabrakło też przedstawicieli państwowej służby geologicznej oraz urzędów marszałkowskich i ministerstw zainteresowanych tematyką łupkową. Tematyka szkolenia objęła zagadnienia prawne, środowiskowe i społeczne.

Fot. Lupki.mos.gov.pl

Fot. Lupki.mos.gov.pl

Przed rozpoczęciem szkolenia, 20 maja, Amerykanie spotkali się z Głównym Geologiem Kraju Sławomirem Brodzińskim, by podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie rozwoju przemysłu łupkowego. Do tej pory w Pensylwanii wykonano około 8000 wierceń za gazem z łupków (pierwsze – w 2005 roku). W zeszłym roku wyprodukowano z nich prawie 88 mld m3 gazu (czyli kilka razy więcej niż roczne zużycie gazu w Polsce). Trwająca prawie dekadę eksploatacja złóż łupkowych pozwoliła Departamentowi Ochrony Środowiska wypracować kompleksowe podejście do regulacji i kontroli działalności poszukiwawczo-wydobywczej. W ostatnim czasie DEP wprowadził znaczące zmiany w prawie stanowym, dostosowując je do specyfiki przemysłu łupkowego, oraz zwiększył częstotliwość inspekcji środowiskowych – tylko w 2013 roku pracownicy tego urzędu wykonali łącznie ponad 12000 kontroli około 5500 otworów.

Ostatniego dnia wizyty, 23 maja, amerykańska delegacja udała się do Gdańska na spotkanie z marszałkiem województwa pomorskiego i wizytę na wiertni Tępcz leżącej na koncesji Wejherowo należącej do PGNiG S.A.

Więcej informacji nt. działalności DEP w zakresie gazu z łupków można znaleźć na oficjalnej stronie urzędu.

Źródło: Lupki.mos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *